Altının gram fiyatı 1.026 lira seviyesinden işlem görüyor

Dün altının gram fiyatı, ons altındaki yükselişe paralel bedel kazanarak günü yüzde 0,3 artışla 1.024,8 liradan tamamladı.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.50 prestijiyle evvelki kapanışının 0,1 üzerinde 1.025,7 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.683 lira, Cumhuriyet altını da 6.872 liradan satılıyor.

Dün, yüzde 0,2 artışla 1.837,6 dolardan günü tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışın çabucak altında 1.837,2 dolardan süreç görüyor.

FED LİDERİ’NİN AÇIKLAMASI SONRASI PİYASADA KARIŞIK SEYİR

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın dünkü açıklamaları sonrası piyasalarda karışık bir seyir izlendiğini bildirdi. Powell’ın ABD Kongresi’nde bugün devam edeceği sunumu ve sonrasında vereceği bildirilerin yatırımcıların odağında bulunduğunu belirten analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin açıklamalarının da takip edileceğini kaydetti. Dün, ABD Senato’sunda para siyaseti raporunu paylaşan Powell, bankanın temmuz sonrası için siyasetlerinin gelecek makroekonomik datalara nazaran toplantıdan toplantıya kararlaştırılacağını lisana getirdi. Powell, yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına ait bir soru üzerine ise “Hiçbir emel için masadan bir şeyi kaldırmayacağım.” cevabını verdi.

Analistler, bugünün bilgi gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endekslerinin (PMI) yanı sıra ABD’de haftalık işsizlik müracaatları ve ödemeler istikrarının öne çıktığını tabir ederek, tahvil ve döviz piyasasının seyrinin de izlenmesi gerektiğini söyledi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.810 doların takviye pozisyonunda olduğunu vurgulayan analistler, 1.870 doların direnç olarak takip edileceğini belirtti.

AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat