Uzmanı uyardı: Önlemler alınarak güneş ışığından yararlanılmalı

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte bağışıklık ve sağlıklı hayat manasında güneşin ziyanlı etkilerinin daha da arttığını belirten Uzm. Dr. Nilsu Salih, bedene faydası kadar ziyanı da olabilen güneşten korunma yollarına dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi. Salih, “Güneş ışınları, bilhassa D vitaminin sentezlenmesinde, çocukların kemik gelişiminde ve cilt sıhhatinin güzelleşmesinde olumlu tesirlere sahiptir lakin ozon katmanının incelmesi nedeniyle güneş ışınlarının tehlikeli olmaya başladığının unutulmaması gerekir. Bu durumun güneşten uzak kalmak manasına gelmez, gerekli tedbirler alınarak güneşten faydalanmaya devam etmek gerekir” dedi.

Güneş ışığından şuurlu bir biçimde faydalanmak için öncelikle ziyanlar ve bunlara karşı alınacak tedbirler konusunda şuurlu olmanın en temel şart olduğunu söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nilsu Salih, “Tüm canlılar için hayat kaynağı olan güneş, bağışıklığın güçlenmesi, kemik sıhhati, bedenin güç depolaması, bedenin gereksinimi olan vitaminlere dayanak sağlaması manasında büyük yararlarının olmasının yanı sıra dikkatli ve denetimli bir halde faydalanılmadığında sıcak çarpması, cilt yanıkları, kanserojen ışınlara maruz kalmak üzere olumsuz tesirlerde neden olabilir. Güneş ışınlarından en uygun biçimde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun yüksek faktörlü bir güneş esirgeyici krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz” sözlerini kullandı.

“DERİLERİ ÇOK AÇIK RENKLİ OLANLAR GÜNEŞ IŞINLARINA KARŞI EPEY HASSASTIR”

Sağlıklı güneşlenmenin en kolay ve zararsız yolunun kısa vadeli ve uygun saatlerde güneşe çıkmak olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Nilsu Salih, günlük ortalama 10 dakikalık güneşlenmenin beden sıhhati ve bağışıklığı için kâfi olduğunu söyledi. Salih, güneş ışınlarının ziyanlarının deri tipine ve rengine nazaran değişip değişmeyeceği ile ilgili de şöyle konuştu:

“Cilt tiplerini biz altı kategoriye ayırıyoruz. Açıktan yoğuna hakikat cilt tipi bir ve iki olarak isimlendirdiğimiz şahıslar açık renk gözlü ve sarı saçlı olurlar. Derileri çok açık renkli olanlar güneş ışınlarına karşı hayli hassastır ve güneşten önemli manada olumsuz olarak etkilenmeleri kelam hususudur. Güneş altında muhakkak müddetten fazla kaldıklarında önemli güneş yanıkları görülür. Bu iki cilt tipine sahip bireylerin bronzlaşma ihtimalleri pek yoktur. Cilt tipi üç olarak isimlendirdiğimiz küme ela ve yeşil gözlü olup, tekrar açık renk deriye sahip sarışın, kumral olurlar. Güneş altında fazla kaldıklarında yeniden cilt yanıklarına maruz kalmaları kelam bahsidir. Lakin uygun güneş kremi ve gözetici tedbirlerle bronzlaşma ihtimalleri vardır. Cilt tipi dört olarak isimlendirdiğimiz küme kahverengi gözlü, koyu renk saçlı esmer ciltli olan şahıslardır. Her insan üzere güneşin altında fazla kalmaları deri ve beden sıhhati manasında risk taşımaktadır. Bronzlaşabilirler. Cilt tipi beş ve altı olarak belirlenen küme ise esasen Latin ırktan gelirler ve güneşin tesirlerinin uzun sürdüğü bölgelerde yaşarlar. Bu nedenle derileri güneşten daha az etkilenir ve güneş altında bulunma müddetleri de değişebilir.”

“GÜNEŞ GÖZETİCİ KREMİNİZİ 2 SAATTE BİR YENİLEMELİSİNİZ”

Her insanın güneşe, güneşlenmeye muhtaçlığı olduğunun altını çizen Salih, güneş ışınlarından en tesirli biçimde faydalanmanın yollarını da şöyle sıraladı:

“Sanılanın tersine saatlerce güneş altında kalmak değildir. Günde 10 dakika boyunca el, yüz, kol, bacak üzere bölgelerin güneşe açık olması kafidir. Güneş ışığının cilt sıhhatine yararlarının yanı sıra; D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sıhhatini geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sıhhatini korumak, bedendeki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek üzere kıymetli yararları vardır. Güneş, bedende D vitamini muhtaçlığının yüzde 90’ını karşılamaktadır ve D vitamini kemik sıhhati için çok değerlidir. Güneş ışınlarından en güzel halde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun yüksek faktörlü bir güneş gözetici krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz. Güneş ışığından faydalanırken; üzerinizde ince, açık renk, pamuklu giysiler olsa da güneş esirgeyici krem kullanmalısınız. Güneşte ve sıcak havada ağır sıcak ve terlemenin tesiriyle sıcak çarpması yaşamamak için sıvı almalısınız. Tesirli bir güneş muhafazası için güneş gözetici kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz. Güneşlenme için sabah 10: 00 ve 10.30, öğlenden sonra ise 16.00-17.00 saatleri ortasını tercih etmelisiniz. Ultraviyole ışınlarından korunmak için bulutlu havalarda da güneş esirgeyici kremler kullanmalısınız. Sıcak çarpmasından ve gözlerinizi güneşten korumak için geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.

“Yaş kümesine bağlı olarak güneşe çıkma müddetlerinde bir farklılık yoktur. Lakin bilhassa çocukların hassasiyetleri düşünüldüğünde çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Zira bebek ve çocuk ciltleri güneş yanığı açısından çok daha hassas ve korunmasızdır.

“Koruma faktörü içeren güneş kremlerinin müdafaaya yönelik olumlu tesirleri elbette büyüktür lakin tek başına kâfi değildir. Yalnızca bu kremlerle müdafaa sağlamak mümkün değildir. Zira güneş ışınları yalnızca açıkta kalan bölgelerimizi değil, bedenimizin kumaş altında kalan bölgelerini de tesirler. Bu yüzden güneşten korunmayı geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü, pamuklu ve bol kıyafetlerle desteklemek gerekmektedir.”

“KORUYUCU KREMLERİN VAKİT ZAMAN OLUMSUZ TESİRLERİ GÖRÜLEBİLİR”

Koruyucu kremlerin cilde vakit zaman olumsuz tesirlerinin olabileceğini söyleyen Salih, “Kimyasal ve fizikî muhafaza sağlayan kremler olarak iki tip krem kümesi vardır. Fizikî koruyuculuk sağlayanlarda kullanılan gereçlerin tepki oluşturma riski düşüktür. Ancak kimyasal koruyucularda deride kimi tepkilere sebep olabilirler. Kimi güneş eserlerinde maalesef parfüm ya da birtakım yan tesiri olan eserler bulunmaktadır. Onlardan kaçınmak yararlı olacaktır. Piyasada hem fizikî hem de kimyasal koruyuculuk özelliği taşıyan ultraviolet’nin A ve B (UVA-UVB) kısımlarını engelleyen eserler vardır. Bunlardan 30 ve 30+ olmak üzere parfüm içermemeleri şartı ile bir eser tercihi yapılabilir” halinde konuştu.

Güneş lekelerinin çok çeşidi olduğunu da vurgulayan Uzm. Dr. Nilsu Salih, “Her lekenin özelliğine nazaran tedavi formülü belirlenir. Lakin hepsinde ortak özellik güneş müdafaa losyonlarının ve kremlerinin kullanılmasıdır. Bu lekelerin tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır ve tedavileri konusunda kesinlikle uzman bir tabibe başvurulmalıdır. Cildimizi daima denetim etmeli ve muhtemel bir değişimde kesinlikle uzman tabibe danışmalıyız” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat