Düşük bütçeli tatil arayışları, alternatif konaklama türlerinin cazibesini artırdı

Giderek artan tatil harcamaları, tatilcileri bungalov, tiny house, glamping üzere alternatif konaklama seçeneklerine yöneltti. Zincir otellere kıyasla yüzde 50 maliyet avantajı sunan alternatif konaklama seçeneklerini tek bir adreste buluşturduklarını söyleyen Hepsi Bungalov’un kurucusu İlker Kulaksız, “Asos’a 2 kilometre uzaklıktaki Kadırga Koyu’nda bungalovlarda 2 kişilik yarım pansiyon konaklamanın günlük faturası 1000 TL civarında” dedi.

Dövizdeki yükseliş, tatil harcamalarına da yansıdı. TÜİK’in datalarına nazaran mayıs ayında en fazla fiyat artışı yüzde 71,4 ile paket çeşitlerde yaşandı. Tatili de içinde barındıran cümbüş ve kültür harcamaları ise mayısta bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yaklaşık yüzde 55 artış gösterdi. Pandeminin tesiriyle giderek popülerleşen bungalov, tiny house, glamping üzere alternatif konaklama seçenekleri, tatilcilere uygun bütçeli tahliller sunuyor.

Alternatif konaklama seçenekleriyle uygun bütçeli tatil yapmak isteyenlere kılavuzluk ettiklerini belirten İlker Kulaksız, “Yaz dönemin açılmasıyla Ege ve Akdeniz kıyıları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrasa da tatilini düşük bütçelerle planlamak isteyenler bungalov, tiny house, glamping üzere seçenekleri tercih ediyor. Alternatif konaklamayı zincir otellerle kıyasladığımızda yüzde 50’yi bulan maliyet avantajı sunuyor. Tatilcilerin 5 yıldızlı otel hizmeti de alabileceği bir donanıma sahip olan alternatif seçenekleri, pandemi tesirlerinin azalmaya başlamasına karşın cazibesini yitirmeyen izole tatil arayışlarına da yanıt veriyor” dedi.

“TATİLCİLERLE TAHLİL PAYDAŞLIĞI KURUYOR”

Türkiye’nin dört bir yanındaki bungalov, tiny house, glamping üzere alternatif konaklama seçeneklerini tek bir platformda bir ortaya getirdiklerini kaydeden İlker Kulaksız, “Sapanca’dan Bolu’ya, Rize’den Fethiye ve Kaş’a kadar en çok tercih edilen destinasyonlarda yer alan bungalov, tiny house, glamping üzere konaklama seçeneklerini listelediğimiz platformumuzda, her bütçeye özel tahliller sunuyoruz. Makul bütçelerle ekonomik tatil yapmak isteyenlere yol haritası sunuyoruz. Bu çeşit alternatif seçeneklerle tabiatın içinde 5 yıldızlı otel konforunda tatil yapmak isteyenler ve kısıtlı bütçelerle kendi konforunu yaratmayı tercih edenlerle tahlil iştiraki kuruyoruz” sözlerini kullandı.

“GÜNLÜK BİN 100 TL’YE 2 KİŞİLİK BUNGALOV KONAKLAMA FIRSATI”

Yaz döneminin açılmasıyla birlikte alternatif konaklama taleplerinin İzmir ve Antalya’daki kamp alanlarında ağırlaştığına değinen Hepsi Bungalov’un kurucusu İlker Kulaksızı, “İzmir ve etrafı ile Çanakkale’nin turizm beldesi Asos’a 2 kilometre uzaklıkta bulunan Kadırga Koyu, deniz tatili yapmak isteyenlerin tercihlerine taraf veriyor. Kadırga Koyu’ndaki bungalovlarda 2 kişilik yarım pansiyon tatilin bilançosu haziran prestijiyle 1100 TL civarında, temmuzda ise 1500 TL’ye ulaşacak. Antalya’da Adrasan ve Kumluca etrafındaki kamp alanları da yeniden bilhassa gençler için uygun bütçeli bir tatil fırsatı sunuyor. Bölgede Akvaryum Koyu ve etrafı de zincir otellerle kıyaslandığında kamp ve bungalov üzere alternatiflerle uygun fiyatlı tatil tecrübesi yaşatıyor. Sapanca, Maşukiye, İğneada, Bolu civarında da misal bütçelerle konaklamak mümkün” diye bilgi verdi.


Demirören Haber Ajansı / Şimdiki