Erdoğan-Selman görüşmesinin perde arkası! Örtülü ambargo kaldırılıyor, yatırımlar artıyor, swap anlaşması yolda

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman dün resmi ziyaret için Türkiye’ye geldi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesinden bu yana birinci resmi ziyaretini gerçekleştiren Prens Selman, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kurmaylarıyla 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

ZİRVENİN GAYESİ TAM OLAĞANLAŞMANIN TESİS EDİLMESİYDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman ortasındaki görüşmenin hedefi tam olağanlaşmanın tesis edilmesiydi. Kaynaklar tam olağanlaşma sürecine giriş yapıldığını doğrularken, son yıllardaki krizin aşılması yolunda kıymetli adımların atıldığını söz ediyor.

EKONOMİK MANADA İŞ BİRLİĞİNİN KAPISI SONUNA KADAR AÇILDI

Özellikle ekonomik manada Türk lirasının bedeli düşerken, enflasyon yüzde 70’in üzerine çıkmışken, ekonomik manada bir iş birliğinin kapısı açılır mı sorusu soruluyordu. Görüşmede buna ait sinyallerin alındığı öğrenildi.

ÖRTÜLÜ İHRACAT AMBARGOSU KALKIYOR

Son vakitlerde Suudi Arabistan’a ihracat yapan ihracatçıların beklentileri doğrultusunda da değerli bir adımın atıldığı öğrenilirken,Suudi Arabistan tarafından uygulanan örtülü ambargonun da kaldırılması bekleniyor. Görüşmelerde bu hususta mutabık kalındı.

TÜRKİYE’YE YATIRIMLAR ARTACAK, İKİ ÜLKE ORTASINDA SWAP MUAHEDESİ YOLDA

Öte yandan görüşmede Türkiye’ye yönelik yatırımların artırılması kararı da alındığı öğrenildi. İki ülke ortasında bir swap mutabakatı olup olmayacağı da en çok merak edilen bahislerin başında geliyordu. Erdoğan-Selman görüşmesinde bu adımın da ilerleyen günlerde atılmasına karar verildi.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Hatırlanacağı üzere Cemal Kaşıkçı cinayeti iki ülke ortasındaki alakaları büsbütün kesmişti. Geçtiğimiz aylarda Prens Selman ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortasında başlayan telefon görüşmeleriyle ölçülü bir hal alan alakaların akabinde Erdoğan’ın nisan ayındaki ziyareti olağanlaşma yolunda en büyük adım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle dün Ankara’ya gelen Prens Selman’ın bu birinci resmi ziyareti de iki ülke ortasındaki münasebetlerin yoluna girdiği sinyalini verdi.