ABD’den Erdoğan’ın Suriye’ye operasyon sinyaliyle ilgili üst düzey açıklama: Engellemek için baskı yapıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Orta Doğu Münasebetlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesi’nde konuştu.

“ABD, TÜRKİYE’NİN OPERASYONUNU ENGELLEMEK İÇİN BASKI YAPIYOR”

Leaf, son devirde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’ye askeri operasyon yapma sinyali vermesi ile ilgili konuştu. Leaf, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir operasyon düzenlemesini engellemek için baskı yaptığını söyledi.

“ANLAŞMAYA HÜRMET GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Leaf, “Türkiye hükümetine en üst düzeyden, 2019 yılının Ekim ayında imzalanan ve Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyon yapılmamasını belirten mutabakata hürmet göstermesini bekliyoruz” dedi. Leaf kelamlarına, “Biz onlara bu mevzuda baskı yapıyoruz” diyerek devam etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf.

“OLASI BİR OPERASYON FELAKET OLUR”

ABD’li yetkili, “Olası bir askeri operasyon bölgede yaşayanlar için bir felaket olur ve ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye’de IŞİD’le çabasına de ziyan verir” dedi. Leaf’in bahsettiği koalisyonun omurgasını ise terör örgütü PKK/PYD/YPG oluşturuyor.

ERDOĞAN’IN OPERASYON SİNYALİNE ABD VE RUSYA’DAN REAKSİYON GELMİŞTİ

Son haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye bir askeri operasyon düzenlenmesinin sinyalini vermiş ve Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerine yönelik bir operasyon düzenleneceği argüman edilmişti. Türkiye’nin bu açıklamalarına ABD ve Rusya’dan reaksiyon gelmişti.