YÖK Başkanı Özvar müjdeyi verdi! Üniversitelere NFT ve Blockchain bölümleri geliyor

Bir ekip ziyaretler için Eskişehir’de bulunan YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle bir ortaya geldi. Sohbet tadında geçen programda öğrencilerin kendilerine yönelttiği soruları cevaplayan Özvar, yeni kısımların ve projelerin muştusunu de verdi.

“UZAKTAN EĞİTİM, DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN YALNIZCA BİR PARÇASI”

Rus Lisanı ve Edebiyatı Kısmı öğrencisi Alperen’in dijital dönüşümle ilgili sorusunu cevaplayan YÖK Lideri Özvar, önemli bir deneyimle birlikte olumsuzluk yaşanmadan salgın periyodunun geçirildiğini belirtti. Olağanda de üniversitelerde var olan uzaktan eğitimin yaygınlaştırılarak kullanım oranının arttığını belirten Özvar, “Üniversitelerimiz son 20-25 yılda olağanüstü değerli adımlar attı. Dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar. Uzaktan ve açık öğretim ögesiyle eğitim öğretim, dijital dönüşümün yalnızca bir modülü. Çok büyük bir modülü değil. Salgın esnasında biz müfredatın bir kısmını online yapılmasını sağladık. Daha evvel de online vardı, oranı yükseltmiş olduk. Güzel de oldu. Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz önemli bir deneyim yaşadık” dedi.

NFT VE BLOCKCHAIN İLE İLGİLİ PROGRAM MUŞTUSU

Dünya gündeminde yeniliğini koruyan ve günden güne büyüyen Metaverse sistemi ile birlikte hayatımıza giren NFT ve Blockchain’in üniversitelere gelip gelmeyeceği hakkın soruda ise Özvar’dan adeta müjde geldi. Üniversitelerde bu hususları kapsayan kısım ve programların tasarlandığını belirten Prof. Dr. Erol Özvar, şu tabirleri kullandı:

“Hakikaten son yıllardan en çok talep edilen, dünyada da en çok isteği bu alanlar görüyor. Açıkça söyleyebilirim en çok hoca gereksinimi duyduğumuz kısımlar buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Direkt bu mevzu ve temaları kapsayan kısım yahut programlar tasarlıyoruz şu anda.”

İhlas Haber Ajansı / İktisat