Son dakika haberleri: Irkçı siyasetçi Paludan, İsveç’te polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmaya devam ediyor

Danimarkalı ırkçı Sıkı İstikamet Partisi (Stram Kurs) başkanı Rasmus Paludan, İsveç‘in başşehri Stockholm’de Müslümanların ağır olduğu mahallelerde polis müdafaasında Kur’an-ı Kerim yakmaya devam ediyor.

Kurşun geçirmez zırhlı araçla ve polis muhafazasında Stockholm’ün Husby Mahallesi’ne getirilen Paludan, burada Kur’an-ı Kerim yakarak İslam dini ve Peygamberi Hazreti Muhammed’e hakaret etti. Oturdukları binanın yanında Kur’an-ı Kerim yakılması ve megafonla rahatsız edilmeleri üzerine balkonlara çıkan Müslümanlar, “Cumartesi üzere tatil bir günde çocuklarımızla konutlarımızda rahat oturamayacak mıyız? Paludan’ın İslam’a hakaretlerini konutumuzdan dinlemek zorunda mıyız?” halinde polise reaksiyon gösterdi.

Paludan’ı yaklaşık 100 polis korurken İsveç İstihbarat Teşkilatından (SEPO) 10 sivil polis de yakın müdafaa sağladı.

Daha sonra Türklerin yaşadığı Hallunda Mahallesi’ne polis eşliğinde bir konvoyla götürülen Paludan, burada da bir Türk lokantasının önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. Lokantanın sahibi Osman Demir, Paludan’a reaksiyon göstererek yumurta atmasının üzerine polisler, Demir’e copla saldırdı ve lokantasını kapattırdı.

Paludan’ın provokasyonu için bölgede otobüs ve tren seferleri iptal edildi.

Öte yandan burada Paludan’a reaksiyon gösteren 2 kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

12 Mayıs’tan beri İsveç’te bulunan Paludan, 7 bölgede polis müdafaasında Kur’an-ı Kerim yaktı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi üyelerinden kınama

Stockholm’de resmi çalışmalar için bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu üyelerinden AK Parti Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Paludan’ın provokasyonlarını kınadı.

Gülaçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç ve dünya gündeminde olan Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Dünyada 2 milyara yakın Müslüman olduğunu kaydeden Gülaçar, “Müslümanların kutsallarına hakaret edilerek, aşağılanarak çok sağcı bu siyasetçiye prim verilmemesini öneriyoruz. Yalnızca bizim kutsalımız değil bütün dinlerin kutsallarına da bu formda davranılmamasını tavsiye ediyoruz.” sözlerini kullandı.

AK Parti Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de yakında İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonuna karşı bir düzenleme yapılacağını umduğunu söyledi.

Yurdunuseven, kelamlarına şöyle devam etti:

“İsveç’te Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştüğümüzde Kur’an-ı Kerim yakılma provokasyonuna söz özgürlüğü çerçevesinde değil inanca hürmet gösterilmesi gerektiği tarafından bakılması gerektiğini hatırlattık. Adalet Bakanlığı yetkilileri de bununla ilgili çok reaksiyon geldiğini bu reaksiyonlar doğrultusunda farklı bir anlayışa geçileceğini belirttiler. Bunun yanı sıra İsveç Meclisi Adalet Kurulu üyeleriyle de bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her partiden milletvekili vardı. Onlara da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının yanlış olduğunu tabir ettik. Onlar da olaya tabir özgürlüğü açısından bakıyorlar ancak görüşmelerimiz sonucunda onlar da bir noktaya geldiler. İnşallah İsveç’te bu noktada önemli bir çalışma yapılır ve kutsala saygısızlığın tabir özgürlüğüne girmemesi gerektiği tarafında bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz.”

Yurdunuseven, Paludan’ın yaptığı nahoş provokasyonu da kınadıklarını kelamlarına ekledi.

AA / Atila Altuntaş – Yeni