Son Dakika! Bakan Soylu’dan “Marmaris’teki yangının çıkış nedeni sabotaj mı?” sorusuna yanıt: Tespit edilen bir şüpheli var

Marmaris‘te farklı noktalarda devam eden yangınla gayret 2. gününe girdi. Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte havadan müdahale 27 helikopter ve 14 uçakla yine başladı.

“51 HANEDEN 151 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları takip etmek üzere bölgeye gitti. Söndürme çalışmalarıyla ilgili akşam saatlerinde bir açıklama yapan Bakan Kirişci, 51 haneden 151 kişinin önlem maksatlı tahliye edildiğini belirtti. Kirişçi ayrıyeten 10 gece görüşlü helikopterin 4 Temmuz’da envantere dahil edileceğini söyledi.

“TSK HELİKOPTERLERİ DEVREDE”

Kameralar karşısına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Soylu, “Marmaris’teki yangında birinci defa bir defada 7-10 ton su atan TSK helikopterleri vazifede. Bu yangınlarda büyük bir uğraş ortaya konuluyor. Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın duruşuyla her bir canlıyı korumak için çabamız devam etmektedir. Sele gideriz, yanlış bilgilerle vatandaşımızı yanıltmaya çalışırlar, kaos oluşturmaya çalışırlar. Zelzeleye gideriz, çadırın önünde burada çadır yok derler. Para toplayacaksan git çalışmayan İETT otobüsleri için topla. Laf söylemek için laf söyleme. Türkiye’nin bunu kaldıracak takati yok. Biz göçle uğraşıyoruz, Rusya savaşıyla uğraşıyoruz, pandeminin tesirleriyle uğraşıyoruz. Bakanlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı sabahtan akşama kadar gecelere kadar çalışır mı? Geçen aradığında geçe üçtü.” dedi.

“YANGININ NASIL ÇIKTIĞINA YÖNELİK BİR TESPİTİMİZ VAR”

Soylu, yangının sabotaj kaynaklı çıkıp çıkmadığı sorusuna ise, “Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerindeler. Yakın vakitte kamuoyu ile paylaşacağız” kelamlarıyla karşılık verdi.