Kocaeli Darıca’da hastane yemekhanesinde çalışanların zehirlendiği iddiasına inceleme başlatıldı

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada, hastane yemekhanesinde yemek yiyen 200 kişinin zehirlendiğine dair, birtakım basın organlarında çıkan yanlış, taraflı ve gayeli haberlere yanıt verme zarureti doğduğu belirtildi.

MENÜDE ET DÖNER İLE PİRİNÇ PİLAVI VARDI

Hastanede, 12 Mayıs’ta öğlen yemeği olarak et döner ve pirinç pilavı çıktığı, bu yemeğin hem çalışanlara hem de hasta ve refakatçilere verildiği aktarılan açıklamada, 13 Mayıs’ta çalışanlardan birkaçının besin zehirlenmesine benzeri şikayetlerle hastane acil servisine başvurduğu kaydedildi.

İNCELEMELER DERHAL BAŞLATILDI

Tüm ünitelerin seferber edildiği, gerek hastane acil servisinde gerekse hastane mutfağında araştırma ve incelemelerin derhal başlatıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu durumun şimdi hastanemiz yemeğinden olup olmadığı bile muhakkak değilken tarafımızca Tarım ve Orman Bakanlığı aranmış ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yemekten numune alınması talep edilmiştir.” tabirleri kullanıldı.

İŞÇİ HARİCİ MÜRACAAT YOK

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından numunelerin alındığı ve laboratuvara gönderildiği belirtilen açıklamada, birebir yemekten çalışan işçi haricinde öbür birtakım kurum çalışanları, hastalar ve refakatçilerin de yediği lakin şu ana kadar çalışanlar haricinde bu durumla alakalı rastgele bir sıhhat kuruluşuna müracaat yapıldığına dair bir bilginin taraflarına ulaşmadığı anlatıldı.

200 KİŞİ ARGÜMANI YALANLANDI

Haberlerde mevzu olan 200 çalışan sayısının doğruyu yansıtmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başvuru sayısı yaklaşık olarak 80-90 kişi olup, bunların birçoğu ayaktan tedaviyle ikametlerine gönderilmiştir. Olağan vakitlerde da hastanemiz yemeklerinden şikayetçi olan bir çalışanımız yahut hastamız olduğunda da derhal süreçlerin yapıldığını ve hiçbir şikayetin göz gerisi edilmediğini, hastanemizde kalitenin artırılması konusunda daima olarak çalışmalarımızın devam ettiğini belirtir, hastanemiz hakkında çıkan temelsiz, mesnetsiz ve kaynağı aşikâr olmayan haberleri yapan basın organları hakkında yasal haklarımızın gizli tutulduğunu bildirmek isteriz. Hastanemiz yaklaşık 500 bin nüfusa hizmet veren ve başarılı çalışmalarıyla halkımızın takdirini kazanmış olan bir kurumdur. Şimdi çok üzücü ancak sebebi muhakkak olmayan hadiseler için çabucak hatalı ilan edilip, kurumumuzun saygınlığını bitirmeye çalışan basın organlarını kınıyor, durumu halkımızın takdirlerine sunuyoruz.”

AA / Esmer Geçal – 3. Sayfa