BAE’nin yeni Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan kimdir?

Ömrünü dün yitiren ağabeyinin yerine geçen Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yeni Devlet Lideri Muhammed bin Zayid Al Nahyan, yıllardır ülkesinin fiili yöneticisi olarak tanınıyordu. Muhammed bin Zayid, 7 buyrukluktan oluşan BAE’nin kurucusu ve birinci devlet lideri Pir Zayid Bin Sultan Al Nahyan’ın oğullarından biri.

ASKERİ ALANDA EĞİTİM ALDI

Abu Dabi’ye bağlı El-Ayn kentinde 11 Mart 1961’de doğan yeni Devlet Lideri Al Nahyan, 18 yaşına kadar birinci, orta ve lise eğitimini El-Ayn ile Abu Dabi kentlerinde tamamladı. Bin Zayid, BAE’nin resmi kaynaklarına nazaran 1979’da İngiliz Kraliyet Askeri Akademisi Sandhurst’tan mezun oldu. Orada bilhassa zırhlı silahlar, helikopterler, taktiksel uçuş ve paraşütçülük mevzularında eğitim aldı.

BİRÇOK KRİTİK VAZİFEDE BULUNDU

Hem askeri hem sivil alanlarda çok sayıda vazife üstlenen Bin Zayid, sırasıyla BAE hava kuvvetleri kumandanı, genelkurmay lider yardımcısı, 1993’te ise genelkurmay lideri olarak atandı. Babasının güvenlik işleri danışmanlığını yapan bin Zayid, 2003’te Abu Dabi Veliaht Prensi Yardımcısı oldu. Babasının 2004’ün kasım ayındaki vefatından sonra ağabeyi Halife bin Zayid ülkenin başkanlığına getirilirken, kendisi veliaht prens ilan edildi.

9 ÇOCUĞU BULUNUYOR

Dün vefat eden ağabeyinin 2014’te geçirdiği rahatsızlığın akabinde beyniyle ilgili yaşadığı önemli sıhhat meselelerinden ötürü Muhammed bin Zayid, BAE’yi fiili olarak yöneten kişi olarak biliniyordu. Bin Zayid’in dört erkek ve beş kız olmak üzere 9 çocuğu bulunuyor. Muhammed bin Zayid’in ağabeyi 74 yaşındaki Devlet Lideri Pir Halife bin Zayid Al Nahyan dün vefat etmiş, bugün Bin Zayid, devletin 7 emirliğinden oluştan BAE Yüksek Kurulu tarafından yeni Devlet Lideri olarak belirlenmişti.

AA / Mehmet Nuri Uçar – Şimdiki