Dünyada sadece 5 örneği var! Kurdeleler kesildi, Rize-Artvin Havalimanı hizmete açıldı

Rize ve Artvin, uzun mühletten bu yana imalinin bitmesini beklediği havalimanına bugün kavuştu. Havalimanına birinci uçak sabah saatlerinde indi. Öğle saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve bakanların dahil olduğu küme açılış için havalimanına indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı muhtaçlıklarını eksiksiz karşılayacak.

47 BİN METREKARE KAPALI ALAN

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Beğeni toplayan mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve başka dayanak binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da havalimanının açılışı nedeniyle kalabalık kümeye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu formda: “Sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Ülkemizin iftihar verici yapıtları ortasındaki yerini alan Rize – Artvin Havalimanı’nın iyi olmasını diliyorum. Yaklaşık 5 yılda 4.4 milyar TL yatırımla tamamlanan havalimanı 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali , takviye üniteleri ve öbür üniteleriyle gurur verici bir eser oldu.

“ŞU ANDA UÇAKLAR BOŞ GİDİP GELİYOR”

Lakin şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Rizeli, Artvinli hemşerilerime sesleniyorum. Bu uçakların boş gidip gelmesi ne Rizeli’ye ne Artvinli’ye yakışır. Bu uçaklar doldurulmalı ki gidiş gelişler çok daha farklı bir biçimde devam etsin. Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşma üzerine söylenecek. Rize’ye 25 milyar TL meblağında yatırım yaptık.

“GÜNEYSU MİLLET BAHÇESİ’Nİ YIL SONUNA KADAR HİZMETE SUNACAĞIZ”

Güneysu Millet Bahçesi’ni yıl sonuna kadar vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Rize’nin turizm potansiyelini kıymetlendirmek ve tabiat turizmi potansiyelini öne çıkarmak için değerli çalışmalar yürütüyoruz. Bölgemizi Karadeniz’in lojistik kavşak noktası getirecek İyidere Lojistik Limanı’nı da yapıyoruz.

“ARTIK KİMSENİN SIHHAT İÇİN ÖTEKİ KENTLERE GİTMESİNE GEREK KALMADI”

Eğitimde 750 yeni derslik inşa ettik. Yükseköğretim yurt yatak kapasitesini 3 bin 600’e ulaştırdık. Muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza 680 milyon TL kaynakla takviye olduk. 10’u hastane olmak üzere 16 sıhhat tesisi inşa ettik. Ülkemizin en süratli akan ırmağı olan Çoruh üzerine barajları gerdanlıklar üzere taktık. Yusufeli Barajı’nda da su tutma evresine kadar geldik. Yaptığımız yatırımlarla bölgemizdeki ömür düzeyini Batı’daki kentlerimiz düzeyine getirdik. Hatta onların da önlerine geçirdik. Artık hiç kimsenin eğitim, sıhhat ve geçim için diğer kentlere gitmesine gerek kalmadı.

“YABANCI DÜŞMANLIĞI TOHUMLARINI BÜNYEMİZE EKMEK İSTEYENLERE KARŞIN BAŞARACAĞIZ”

Global idare ve iktisat sisteminin kökünden sarsıldığı bir devirde biz yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla gece gündüz 100. yıl amaçlarımız için çalışıyoruz. Medeniyetimiz ve kültürümüzle taban tabana zıt bir biçimde yabancı düşmanlığı tohumlarını bünyemize ekmek için her türlü ahlaksızlığı sergileyenlere karşın bu çabayı muvaffakiyete ulaştıracağız. Teneke gürültüsünden öte değeri olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların gerçek yüzlerini en âlâ siz biliyorsunuz.”