Yangın 4. günde devam ediyor! Dumanlar Marmaris ilçe merkezine ulaştı, Datça karayolu trafiğe kapatıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde salı günü akşam saatlerinde başlayan yangın hâlâ sürüyor. Çöplükte devam eden yangın İçmeler’e ilerliyor. Alevler kuzeyden güneye ilerliyor. Duman ve küller Marmaris ilçe merkezine ulaştı. Datça-Marmaris karayolu da trafiğe kapatıldı.

RÜZGAR ÜÇ GÜNÜN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ÇIKABİLİR

Meteorolojik datalara nazaran öğlenden sonra rüzgarın tesiri üç günün en yüksek düzeyine çıkması bekleniyor. Sözcü’de yer alan habere nazaran rüzgarın suratının 09.00-16.00 ortasında saatte 30-40 km’ye çıkacağı öngörülüyor.

13 UÇAK VE 48 HELİKOPTER MÜDAHALE EDİYOR

Sabah 06.00’da havadan müdahale tekrar başladı. Rüzgarın suratının 09.00-16.00 ortasında saatte 30-40 km’ye çıkacağı öngörülüyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) açıklamasına nazaran 48 helikopter, 13 uçak ile Emniyet ve Jandarma’ya ilişkin 20 TOMA alevlere müdahale ediyor.

“ORMAN YANGINI KOLAY BİR KAVRAM ÜZERE GÖRÜNSEDE ÜLKEMİZİN DÜŞMANIDIR”

Dün gece ise OGM’nin Twitter hesabından şu paylaşım yapıldı; “Hangi bölgenin hava takviyesine gereksinim duyduğu, hangi hava aracının nerede olduğu, hangi kara takımının nereden müdahale etmesi gerektiği karar takviye sistemlerinin yardımı ve uzun yıllar eğitim almış deneyimli yangın uzmanlarımızın kararlarına nazaran yapılmaktadır. Orman yangını iki sözden oluşan kolay bir kavram üzere görünse de tüm çalışanlarımızın hayatı ve mesleğinin bir modülü, ülkemizin düşmanıdır. Bu nedenle Yeşil Vatan için yangınla savaşımızı cansiperane bir biçimde sürdürmeye devam ediyoruz.”