Son dakika haberleri | Banka müşterilerini dolandıran sahte çağrı merkezlerine operasyon: 33 gözaltı

Çağrı merkezi kurarak banka müşterilerini dolandıran ve milyonlarca liralık vurgun yapan bir kabahat şebekesine yönelik

Alınan bilgiye nazaran, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü grupları, kendilerini kamu vazifelisi yahut banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı üzere tanıtıp dolandırıcılık yapan bir kabahat şebekesini tespit etti.

Dolandırıcılık paralarıyla lüks ömür sürmüşler

Dolandırıcılık şebekesinin ayrıyeten üçüncü şahıslara kripto borsalarında hesaplar açmak suretiyle paraları sanal para ile transfer ederek 20 milyon lira meblağında haksız yarar sağladıkları anlaşıldı. Şüphelilerin yaş kümesi aralığının ise 18 ile 25 aralığında olduğu, haksız temin ettikleri paralar ile lüks araçlar kullandıkları ve Aydın’ın turistik ilçelerinden Kuşadası’ndaki tatil beldelerinde eğlendikleri belirlendi. Kullandıkları lüks araçları daima öbür bireyler ismine kiralayarak kendilerini gizlemeye çalışan şüphelilerin, şebeke içinde faaliyet gösteren zanlıların maaşlarını ve dolandırıcılıktan temin ettikleri meblağları ise sanal para ile farklı farklı cüzdan adresleri üzerinden transfer ettikleri anlaşıldı. Şebekenin bu formülle kendi izlerini kaybettirmek istedikleri tespit edildi.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Aydın’da operasyon

Uzun müddet devam eden teknik ve fiziki takibin akabinde dün sabah İstanbul, Bursa ve Aydın’da birer, Ankara’da 4 farklı adreste faaliyet gösteren davet merkezlerine yönelik eş vakitli operasyon gerçekleştirildi. Siber Hatalarla Çaba polisince yapılan operasyonlarda 33 kuşkulu gözaltına alındı. Baskın yapılan yerlerde gerçekleştirilen aramalarda, 2 ruhsatsız tabanca, 11 bin TL para, bir ölçüde uyuşturucu unsur, 1 soğuk cüzdan ve çok sayıda dijital gereç ele geçirildi. Yakalanan şüpheliler, sorgulanmak üzere İstanbul Siber Cürümlerle Çaba Şubesine getirildi. Zanlıların emniyetteki süreçleri sürüyor. – İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa