TURKEN Vakfı’ndan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun iddialarına yalanlama! 7 maddelik açıklama yaptılar

TİPKEN Vakfı, Kılıçdaroğlu’nun paravan yapı tezlerine karşılık verdi. TURKEN’in, kurucu vakıflarının Ensar Vakfı ve TÜRGEV olduğu hatırlatılan açıklamada, “Kurucu vakıfların Türkiye‘den olması hem Türk hem Amerika maddelerine nazaran uygundur. Ortada paravan bir yapı değil, hukuk sistemine tabi, kontrole açık ve şeffaf kurumlar vardır. Ayrıyeten hangi paravan yapı öğrencilere barınma imkanı sunar, öğrencilere seminerler, konferanslar, toplumsal etkinlikler düzenler ve türlü zahmetlere katlanır. TURKEN’in tüm faaliyetleri tüm mecralarda şeffaf bir formda paylaşılıyor.” tabirlerine yer verildi.

“KURUMSAL ÖDEMELER KURUMLARIN HESABINA YAPILIR”

Kılıçdaroğlu’nun, “TURKEN Vakfı’nın Lideri Amerikan vatandaşı” ve “Amerikan vatandaşına para gönderiyorlar” argümanına ait, Vakfın Liderinin Behram Turan olduğu hatırlatılarak, “Behram Beyefendi, yaklaşık 30 yıldır Amerika’da yaşayan bir Türk müteşebbistir. Hem Türk vatandaşı hem de Amerikan vatandaşıdır. Ayrıyeten Amerika’daki bir vakfın, liderinin Amerikan vatandaşı olması kadar doğal bir durum yoktur. Şahsa yahut TİPKEN Liderine gönderilen bir para yoktur. Her hesap uzmanı bilir ki kurumsal ödemeler kurumların hesabına yapılır. Gönderdiğimiz tüm paralar TURKEN’in Amerika’daki resmi hesabına gönderilmiştir.” karşılığı verildi.

“AÇIK VE ŞEFFAF HALDE FAALİYETLERİMİZE DEVAM ETTİK”

“Öğrenciler için kurulmuş süsü verilmiş paravan yapılar” tezinin da palavra olduğu vurgulanan açıklamada, Ensar Vakfı’nın 1979’da kurulduğu anımsatıldı. Ensar Vakfı’nın, öğrencilere kurulduğu günden beri burs veren, yurt ve yemek hizmeti sunan, kültürel ve dini yayınlar yapan bir vakıf olduğu belirtilen açıklamada, “Öğrencilere hizmet bizim asli faaliyet alanımızdır. Bu hizmetlerimizden yararlanan her öğrenci bunu apaçık bilir. Kimi marjinal yapılar kendi ideolojik saplantılarıyla 43 yıllık esaslı bir vakfı tartışmalarına alet etmeye çalışıyorlar. 43 yıldır yaptığımız hiçbir faaliyeti gizlemedik, hiçbir vakit saklı ajanda tutmadık, kuruluş hedeflerimizde ne yazıyorsa açık ve şeffaf bir formda faaliyetlerimize devam ettik. Bundan sonra da bu türlü davranmaya devam edeceğiz.” sözlerine yer verildi.

“İSTEYEN HERKES DOKÜMANLARA ULAŞABİLİR”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Gönderilen paraların tamamının dökümleri elimizde” tezine ait, bu dokümanlara isteyen herkesin Amerika Adalet Bakanlığı’nın Fara kayıtlarında “TURKEN” diye arama yaptığında ulaşabileceği evraklar olduğu kaydedildi.

İnternet ortamında paylaşılan evraklar için “ele geçirilmiş”, “gizli bir kayıt varmış üzere davranma”nın en hafif tabiriyle insanların aklıyla alay etmek olduğu ve güya kapalı gizli dokümanlara ulaşılmış üzere pazarlama yapmanın da beyhude bir gayret olduğu vurgulandı.

“YURT VE KÜLTÜR MERKEZİ YAPIYORUZ”

Açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun, “Paralel hayatlar kurma vazifesini size kim verdi” sözüne ait, “Bizim, TİPKEN Vakfı’nı kurarken tek hedefimiz bilhassa Amerika’ya gidecek öğrencilere uygun şartlarda barınma ve toplumsallaşma imkanı sunmaktır. Bunun için de orada yurt ve kültür merkezi yapıyoruz.” karşılığı verildi.

“HİÇBİR ÖĞRENCİMİZİN BİZDEN KURTULMAK ÜZERE BİR SIKINTISI YOK”

Kılıçdaroğlu’nun, “Paravan derneklerden kurtulmak isteyen evlatlar” kelamlarına karşılık, “Ensar Vakfı’nın yurtlarında kalan, burslarından yararlanan binlerce öğrenci vardır. Bu öğrenciler bu vatanın evlatlarıdır. Hiçbir öğrencimizin bizden kurtulmak üzere bir kederi yoktur. Bu öğrenciler reşittir ve hür irade sahibidir. Hür iradeleriyle yurtlarımızda kalmakta ve burslarımızı da almaktadırlar. Zira biz Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde kurulmuş kamu faydasına haiz bir vakıfız.” tabirleri kullanıldı.

“MİLLETİN PARASI ÜZERE BİR ŞEY ASLA KELAM KONUSU DEĞİL”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun, “Yoksulluğun sebebi TURKEN’e gönderilen paralar” tezinin da palavra olduğu bildirilen açıklamada, “TURKEN’in yurt inşaat projesi için bağışçılarımız bağış yaptılar. Bağışçılar sivil vatandaşlardır. Kendi helal karlarından vakfımıza bağış yapıyorlar. Devletin vergisi, milletin parası üzere bir şey asla kelam konusu değildir. Yoksulluğun sebebi olsa olsa Türkiye’de her periyotta fitne çıkarmak isteyen, yatırımcıları tehdit ederek ülkenin kalkınmasına mahzur olan siyasi odaklardır.” karşılığı yer aldı.

AA / Zafer Fatih Beyaz – Aktüel