Son dakika haberi! Erzurum’da mantardan zehirlenen yaşlı çift hastanelik oldu

Erzurum‘da yedikleri toplama mantardan zehirlenen yaşlı çiftin, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesindeki tedavisi sürüyor.

İlçenin Aksu Mahallesi’ndeki köy meskenine giden 3 çocuk annesi Havva Güler (61) ile eşi Mehmet (63), yaklaşık 1 hafta evvel köydeki kırsal alandan topladıkları mantarları, akşam saatlerinde meskende pişirip yedikten sonra bulantı ve ishal şikayetiyle 112 Acil Davet Merkezini arayarak yardım istedi.

Ambulansla Tortum İlçe Devlet Hastanesine kaldırılan Güler çifti, buradaki birinci müdahalesinin akabinde sevk edildiği Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Ağır Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı.

Yaklaşık 1 haftadır tedavileri süren ve hayati tehlikeleri bulunmayan çift, bir müddet daha müşahede sonrası taburcu edilecek.

Hasta Havva Güler, AA muhabirine, köyde topladıkları mantarları dolapta bir mühlet beklettikten sonra pişirip yediklerini anlattı.

Hastanede tabiplerin mantardan zehirlendiklerini söylediğini söz eden Güler, “Kimsenin toplama mantar yemesini istemiyoruz. Yiyenler de mide sorunu yaşadığı vakit çabucak doktora başvursun. Daha evvelce de tıpkı yerdeki mantardan yiyorduk fakat bu kere zehirlendik.” dedi.

Güler, hastane tabip ve çalışanının çok ilgili olduğunu söz ederek, hizmetlerden mutlu kaldığını ve sıhhatine kavuştuğunu aktardı.

“Temiz ve zehirsiz olduğunu düşündüğümüz mantarlar kirlenip zehirli hale gelebiliyor”

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Kısmından Dr. Öğretim Üyesi Fatma Tortum ise bu yıl acil servislere epeyce çok mantar zehirlenmesi hadisesi geldiğini belirterek, “Şimdi bile 4 hasta mantar zehirlenmesinden tedavi görüyor. Çifti, karaciğer ve böbrekte bozulma olabilmesine rağmen birinci 3 gün takip ettik. Kan bedelleri ve karaciğer işlevlerinde bozulma tespit ettik ve gerekli ilaçları başladık.” diye konuştu.

Vatandaşlara kültür mantarı tüketmesini öneren Tortum, şunları kaydetti:

“Mantar zehirlenmeleri ölümcül olabilir. Çok şükür Güler çiftini vaktinde toparladık. İlaçlar yarar verdi lakin yarar vermeyip karaciğer ve böbrek yetmezliğine gidebilir ve vefatla sonuçlanabilecek problemlere yol açabilirdi. Havva teyze yıllardır topladığı mantarları yediğini söylüyor. Dağda, bayırda yetişen mantarların yanında zehirli mantar yetiştiğinde bile pak ve zehirsiz olduğunu düşündüğümüz mantarlar kirlenip zehirli hale gelebiliyor.” tabirlerini kullandı.

AA / İlhami Erkılıç – Aktüel