CHP’li Sarıbal, Erzincan’daki maden işletmesinin üretiminin durdurulmasını istedi

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca faaliyetleri süreksiz olarak durdurulan Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden işletmesinin üretiminin durdurulmasını istedi.

Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, nisan ayında bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sahayı genişletmek ve havuzu büyütmek isteyen şirketin hukuku gasp ettiğini öne süren Sarıbal, alanda yapılan, hakim ve bilim insanlarının da bulunduğu keşfe katılmalarının engellendiğini söz etti. Sarıbal, “Şimdi bu patlamadan sonra ne düşünüyorsunuz? Bizce büsbütün kapatılması gereken o maden sıkıntısı için artık hangi vicdanla, hangi akılla, hangi şirketlere teslim olma anlayışıyla sürece bakabileceksiniz?” diye konuştu.

İliç’teki maden işletmesinin üretiminin derhal durdurulmasını isteyen Sarıbal, bölgenin ıslah edilerek, siyanür felaketine maruz kalmaması için toplumu hassas olmaya çağırdı.

İstanbul Milletvekili Şeker de şirketin atık havuzunda kapasite artırımına gittiğini, havuzun dolguyla yükseltildikçe mümkün bir sarsıntıda daha büyük bir tehlikeye açık hale geldiğini ve her an patlayabilecek durumda olduğunu ileri sürdü.

Madenin faaliyetlerinin süreksiz olarak durdurulduğunu lisana getiren Şeker, bunun kâfi olmadığını savundu. Şeker, “Mesele ceza kesilmesi değil, bütün Anadolu’yu yok edebilecek bir tehlikenin ortadan kaldırılması problemidir.” dedi.

AA / Aynur Ekiz – Siyaset