Büyük bayramlaşma Kurban’ın 3. günü

Bursa Kent Kurulu Lideri Şevket Orhan, “Gelenekselleştirdiğimiz Bursa Büyük Hemşehri Bayramlaşmasını Kurban Bayramı’nın 3. günü gerçekleştireceğiz” dedi.

Bursa Kent Kurulu tarafından 2.’si düzenlenen hemşeri dernekleri buluşmasında, Edirne’den Kars’a Balkanlar’dan Kafkaslar’a kadar tüm gönül coğrafyasını temsil eden sivil toplum kuruluşu liderleri bir ortaya geldi. Bursa Kent Kurulu Lideri Şevket Orhan, “Bursa Büyük Hemşehri Bayramlaşmasını, Kurban Bayramı’nın 3. günü saat 14.30’da Merinos AKKM Fuar Alanı’nda gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Geçen Ramazan Bayramı’nda ses getiren bir merasim gerçekleştirdiklerini tabir eden Bursa Kent Kurulu Lideri Şevket Orhan, “Güzel geri dönüşler ve olumlu reaksiyonlar aldık. Bu sefer daha düzgününü, daha büyüğünü, daha güçlüsünü düzenlemek ve istişare etmek için bir orta geldik. Bursa’da kimsenin kimseye beğenilen geldin deme lüksü yok. Bursa’nın sahibi varsa, üstüne basa basa söylüyorum, o da Osman Gazi ve Orhan Gazi’dir. Bursa’da yaşayan herkes Bursa’nın sahibidir. Doğduğumuz yerler elbette farklı yöreler. Gönül coğrafyasından dostlarımız var. Vilayetlerden gelen dostlarımız var. Doğduğu yeri elbette insan sevecektir, kültürüne sahip çıkacaktır. Fakat yaşadığımız yer Bursa. Burada ekmek yiyoruz, burada yaşıyoruz. Bursa’ya sahip çıkmazsak, bir sonraki jenerasyon bizi âlâ anmaz. Hasebiyle aidiyet hissinin oluşması için bu toplantıları başlattık. Gelecek kuşaklara dostluk, uygun niyet, yardımlaşma, hoş ahlak bırakmamız lazım. Birbirimizi çok sevmemiz ve hürmet duymamız lazım. Birbirimize daima selam vermemiz lazım. Birbirinden kaçan insan olmamamız lazım. Kültürlerin kaynaştığı, bir potada yoğrulduğu, hoş insanların olduğu, zenginin yoksulu kolladığı, yoksulun zengine düzgün gözle baktığı anlayış oluşturmamız lazım. Birbirine yardım eden, birbirini kucaklayan bir toplum olma mecburiyetimiz var. Evlatlarımızın makus yola düşmemesi için el birliğiyle uğraş etme mecburiyetimiz var. Tek yumruk olma mecburiyetimiz var. Bir ve birlikte olursak, tüm bataklıkları kuruturuz” formunda konuştu.

Konuşmasında “Bursa’nın anayasasını yazma mecburiyetimiz var” sözlerini kullanan Bursa Kent Kurulu Lideri Şevket Orhan, “O manifestoyu daima bir arada yayınlayacağız. Bursa’da herkes birbirine selam verir, birbirini sever, birbirine yardım eder. Kötülüklere karşı dik duran bir Bursa var. Ecdadına yakışan beşerler topluluğu var. Vatanını, milletini, bayrağını seven, ezanı gönderde daima yankılanan bir Bursa var” açıklamasında bulundu.

Konuşmalarından akabinde hemşeri dernekleri, federasyonları ve konfederasyonlarının liderleri tek tek kelam alarak, görüş ile niyetlerini paylaştı. – BURSA

İhlas Haber Ajansı / Mahallî