Zincir marketlere soğuk duş! Mahkeme Migros, Carrefoursa ve BİM’in itirazlarını reddetti

Rekabet Şurası, fahiş fiyat siyasetleri nedeniyle kimi zincir marketlere toplam 2.7 milyar liralık para cezası kesmişti. 208 sayfalık raporda market yetkililerinin WhatsApp yazışmaları bulunurken; bu ceza sonrasında BİM, Carrefour ve Migros Heyet tarafından cezalara itiraz etmişti.

İtiraz metninde, “Masak tarafından elde edilen bilgilerin rekabet soruşturmasında kullanılmasının yanlışlı olduğu, hukuka muhalif bir biçimde verilen önlem kararı ile elde edilen kanıtların ispat vasıtası olamayacağı, savunma istem yazısında isnat edilen tezlerin açık bir halde belirtilmediği, karar kapsamında ilgili eser ve coğrafik pazar tanımlamasının yapılmadığı” söz edilmişti.

İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Bunun üzerine mahkeme yapılan itirazları kıymetlendirdi. Migros Ticaret Anonim Şirketi, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi Anonim Şirketi ve Bim Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi’nin Ankara Yönetim Mahkemesi nezdinde Rekabet Kurumunun rekabet ihlali nedeniyle almış olduğu kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açmış oldukları davada yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Ayrıca Yönetim Mahkemesince Savola Besin Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin açtığı davada yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verildi.