TTB’den “maymun çiçeği hastalığı” açıklaması Açıklaması

Türk Tabipleri Birliği (TTB), maymun çiçeği hastalığının bilinen özellikleriyle Kovid-19 üzere süratle yayılan bir hastalık olmadığını lakin birinci sefer bu kadar yaygınlaşmasının, hastalığın ehemmiyetinin göz arkası edilmemesi gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

TTB’den yapılan açıklamada, hastalığın varlığının 50 yıldan uzun müddettir bilinmesine karşın dünyada birinci sefer bu kadar yaygınlaştığına işaret edilerek “Birçok ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı, bildiğimiz özellikleriyle Kovid-19 üzere süratle yayılan bir hastalık değildir. Lakin birinci sefer bu kadar yaygınlaşması, hastalığın ehemmiyetini göz arkası etmememiz gerektiğini gösteriyor. Hastalığın birinci sefer saptandığı Afrika dışında da salgınların olması, global seviyede kıymet verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.” denildi.

Çiçek aşısının sonlandırılması ile ilişkili olarak azalan nüfus bağışıklığının, maymun çiçeği hastalığının tekrar canlanması için bir neden olduğunun düşünüldüğü aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dünyadaki olayların ani artışının, maymun çiçeği virüsünün geçmişe nazaran daha kolay bulaşmasını sağlayan bir mutasyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve her bir maymun çiçeği hastalığı salgınının tek bir kökene kadar uzanıp uzanmadığını ortaya koyacak çalışmalar yapılmalıdır. Tüm bunlara dayanarak maymun çiçeği hastalığının halk sıhhati açısından değeri hafife alınmamalıdır.”

Açıklamada bu hususta Sıhhat Bakanlığına, riskli şahıslar belirlenerek aşılama programının planlanması, hasta bakımlarının daha evvel çiçek aşısı ile bağışıklanmış daha az riskli bireylerce yapılmasının sağlanması, kâfi ilaç temini için şartların oluşturulması, laboratuvar ve sıhhat kurumlarındaki çalışma ortamının tekrar düzenlenmesi, alınacak başka tedbirlerin belirlenmesi ve kamuoyu ile paylaşılması ve “panik yaratmadan” halka ve sıhhat çalışanlarına yönelik eğitimlerin planlanması üzere misyonlar düştüğü belirtildi.

Açıklamada, bütün sürecin TTB başta olmak üzere, ilgili emek ve meslek örgütleriyle bilimsel ve şeffaf bir anlayışla yürütülmesi gerektiği aktarıldı.

Maymun çiçeği hastalığı

Hastalığa, maymun çiçeği virüsünün neden olduğu belirtilen açıklamada, maymun çiçeğinin, öncelikle Orta ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve vakit zaman öbür kıtalarda da görülen bir “viral zoonotik” hastalık olduğu vurgulandı.

Hastalığının genel olarak “ateş, kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri” ile kendini gösterdiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Genellikle iki ila dört hafta süren semptomların akabinde seyri duran bir hastalık olmasına karşın ağır hadiselere dönüşebilir. Gerçekten son zamanlardaki vaka-ölüm oranı yüzde 3-6 civarındadır. Hastalık enfekte bir kişi yahut hayvanla yakın temas yoluyla yahut virüs bulaşmış gereçten insanlara bulaşabilir. Maymun çiçeği hastalığı virüsü bir bireyden başkasına lezyonlar, beden sıvıları, teneffüs damlacıkları, yatak örtüsü ve gibisi gereçlerle yakın temas yoluyla bulaşabilir. Hastalığının belirtileri çiçek hastalığına misal lakin çiçek hastalığına nazaran hem daha az bulaşıcıdır hem de ondan daha az önemli hastalığa neden olur. Çiçek hastalığını yok etme programı sırasında kullanılan aşılar da maymun çiçeği hastalığına karşı müdafaa sağlamıştır. Maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için onaylanmış yeni aşılar da geliştirilmiştir. Çiçek hastalığı tedavisi için geliştirilen bir antiviral ilaç, maymun çiçeği hastalığı için de ruhsatlandırılmıştır.”

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş – Sıhhat