Trabzonspor’un şampiyonluğu Berlin’de yayla şenliği havasında kutlandı

Trabzonspor‘un şampiyonluk kutlamaları ülke dışında da sürüyor. 38 yıl ortadan sonra gelen şampiyonluk Almanya’nın başşehri Berlin‘de de büyük bir şölenle kutlandı.

Berlin Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği şampiyonluk kutlamasına yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Berlin civarında 100 dönümlük açık alanda gerçekleştirilen şampiyonluk kutlamalarında, Türkiye’den gelen Karadenizli ses sanatkarları da sahne aldı. Yayla şenliği havasında geçen aktiflikte çok sayıda yiyecek ve içecek standı kuruldu, çocuklar için oyun alanları oluşturuldu. Karadeniz’in vazgeçilmez yiyeceği hamsi tava da şenlikte yerini aldı.

Berlin Başkonsolosu, Rıfkı Olgun Yücekök de Trabzonspor şampiyonluk şölenine katılanlar ortasındaydı. Kutlamada konuşma yapan Başkonsolos Yücekök, Trabzon’daki yayla şenliklerini hatırlatan bu hoş aktiflikte bulunmaktan memnunluk duyduğunu söyleyerek, “Berlin’de bizim insanımız neredeyse kentin yüzde onunu oluşturuyor. Her dalda, her iş kolunda insanlarımız etkin bir biçimde çalışıyorlar, vazife alıyorlar. Bunu daima gururla söylüyorum, Berlin’deki Türk toplumu bu kentin iskeletini oluşturuyor. Türk toplumunu buradan alırsanız, kent bile zorlanır” sözlerini kullandı. Görkemli tertibi düzenleyen dernek idaresine de teşekkür eden Yücekök konuşmasını, “Berlin Berlin olalı bu türlü hoş horon görmemiştir” diyerek bitirdi.

Berlin bordo-maviye döndü

Almanya’da resmi tatil gününe denk gelen kutlama şölenine iştirakin epeyce fazla olduğu görüldü. Sabahın erken saatlerinden itibaren Berlinli Trabzonspor sevdalıları otomobilleriyle kutlama alanına akın etti. Hatta Almanya’nın diğer kentlerinden de kutlamalara gelenler oldu.

Tertibi üstlenen Berlin Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri İsmail Kadayıfçı, beklenenden büyük bir ilginin olduğu görülen şenliklerin önümüzdeki yıl da tekrarlanmasına karar verdiklerini açıkladı. Kadayıfçı yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik içerisinde epeyce aşamayacakları pürüz olmadığının altını çizdi. İsmail Kadayıfçı, konuşmaların akabinde Başkonsolos Rıfkı Olgun Yücekök’e bir de plaket sundu.

Trabzonspor marşlarının ve Karadeniz türkülerinin söylendiği şölen, horonlar eşliğinde geç saatlere kadar devam etti. – BERLİN

İhlas Haber Ajansı / Spor