Testislerinden biri alınan çocuğun ailesi ‘hatalı teşhis’ iddiasıyla şikayetçi oldu

Kentte 8 yıldır yaşayan İranlı ailenin oğlu 14 yaşındaki Ermiya Khashijan, 10 Nisan’da uzun mühlet bisiklete bindikten sonra karın ve kasık bölgesinde ağrı hissetti. Ermiya Khashijan, babası ve annesi ile birlikte Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne gitti. Testlerden sonra lavman süreci uygulanan Khashijan, ağrı kesici ilaç verilerek meskene gönderildi. Çocuğun ağrıları geçmeyince 4 gün sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gidildi. Ermiya Khashijan’ın testislerinden biri ameliyatla alındı. Aile, vaktinde müdahale edilmemesi nedeniyle sonucu çocukta organ kaybı meydana gelmesi nedeniyle Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki hekim hakkında şikayetçi oldu.

“İYİLEŞİR TELAFFUZUNA GÜVENDİK”

Anne Leyla Rakhshande, Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne tedavi için gittiklerini, oğlunun 4 gün boyunca ağrılarına karşın tabiplerin ‘iyileşir’ telaffuzuna güvendiğini belirterek, “Oğluma tabip güzelleşeceğini söyledi dedim. 4’üncü gün ağrısı çok fazla olunca tanıdık bir İranlı tabibi aradık, ‘hemen doktora götürün’ dedi. Tıp fakültesine gittiğimizde çabucak ameliyata aldılar. Testislerinde sorun varmış. 1 ay sonra tekrar ameliyat olacak. O gün o hastane bize söyleseydi, bu türlü makûs durumda olmayacaktı, tahminen bu kadar ameliyat da olmayacaktı. Şikayetçiyiz” diye konuştu. Uzun mühlet bisiklete bindikten sonra meskene geldiğinde canının çok acıdığını söyleyen Ermiya Khashijan, “Bisiklete binemiyorum, koşamıyorum. Berbat hissediyorum. Konutta bilgisayar oyunlarıyla vakit geçiriyorum. Başıma bu olay gelmeseydi spora gidecektim” dedi.

“GÖRDÜĞÜ TEDAVİYE KARŞILIK VERMEZSE BAŞKA TESTİSİ DE ALINACAK”

Avukat Cemal Azmi Arslan çocuğun kalan testisini kurtarmak için bir ameliyat daha olacağını belirterek, “Acil servisteki hekim, muayene edip lavman yapıyor. Çocukta diğer bir bulguya rastlamayıp ağrı kesici ilaçla konuta gönderiyor. Çocuk, tıp fakültesine gittiğinde testislerinden bir adedinin hayati işlevini yitirdiği ve ağrı yaptığını tespit edilip, fonksiyonunu yitiren testislerden birini alıyorlar. Hastaneye denetime gittiğinde başka testisin de ziyan görmüş olabileceği aileye söyleniyor. Şu anda gördüğü tedaviye karşılık vermezse öbür testisi de alınacak” tabirlerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Demirören Haber Ajansı / Ali Sencer Arslan – 3. Sayfa