Tam 8 bin lira vermişler! Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek dili yedirdiler

Kocaeli‘de yaşayan 4 yaşındaki Ali Sarp Aydın, konuşma çağına geldiğinde ailesi hiçbir halde kendileri ile temas kurmadığını ve söz çıktılarının olmadığını fark etti. Bir şeylerin aksi gittiğini anlayan aile, evvel etrafındakilerin fikirleri ile farklı hocaları gezdi. Tekrar devayı bulamayan aile, ‘Bu çocukta papaz büyüsü var. Papaz bulmanız gerekiyor’ tavsiyesi üzerine papaz aramaya başladı.

PAPAZA 8 BİN TL VERDİLER

İstanbul‘da papaz ile temasa geçen aile 8 bin lira vererek papaz ile görüşme yaptı. “Bu çocuğa dana, eşek lisanı yedirin” tavsiyelerini de dinleyen aile, o sistemi de uyguladı. Lakin tekrar bir yarar göremeyen aile son olarak psikiyatriye gitmeye karar verdi. Yapılan denetimlerde Ali Sarp Aydın’a atipik otizm teşhisi konuldu.

“ATİPİK OTİZM TEŞHİSİ KONULDU”

Sonrasındaki süreci anlatan baba Alparslan Aydın, “Ali’nin biz farklı bir durumunun olduğunu vermiş olduğumuz komutları almadığında fark ettik. Bir komut verdiğimizde, ismini söylediğimizde bize bakmıyordu. Oyuncakları olduğu yerde çevirirken, daima tekrar etmesinden anladık. Psikiyatriye götürdük. Atipik otizm teşhisi konuldu, konuşamıyordu. Özel bir kuruma başvurduk. 6 aylık eğitim aldı, oradaki eğitimde ufak bir ilerleme vardı. Kurum kapanınca öteki bir kuruma gittik. Birinci 4 ay içinde çocuğumuzun konuşmasına vesile oldular” dedi.

“ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAMAK GEREKLİ”

Çocuklarının hiç konuşamadığını belirten baba Alparslan Aydın, “Bir şey istediği vakit benim elimi tutuyordu, istediği şeyin yanına götürüyordu. 2.5-3 sene bekledik, ‘anne, baba’ desin diye fakat onu bile söylemiyordu. İnsanın hakikaten bu durumda evladının konuşamadığını, söz edemediğini görmesi çok makûs bir durum. Ümitsizliğe kapılmamak gerekli. O durum tanım edilemez, eşimin ağladığı günleri biliyorum. Kendi akranları konuşurken onun konuşamaması, kendine ziyan vermesi nitekim bizim için güç zordu. Şükürler olsun şu anda çok güzel konuşuyor. Sonluluk hali geçti” diye konuştu.

“DOĞRU, YANLIŞ BÜTÜN YOLLARA BAŞVURDUK”

Evlatlarının konuşması için saçma gelecek şeylere başvurduklarını anlatan baba Aydın, ” İstanbul‘da papaza kadar gittik. Birisi, ‘Papaz büyüsü olabilir’ dedi. Biz de, ‘Nerede bu papaz dedik’ ve İstanbul’a gittik. O vaktin parası 8 bin lira verdik. Papaz bize şu lisanı, bu lisanı, eşek, dana lisanı yedirin’ dedi. Hakikat, yanlış bütün yollara başvurduk” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Taşören – Yeni