Son Dakika: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi Meclis’te kabul edildi

Bayana ve sıhhat işçilerine karşı şiddeti önlemesi gayesiyle hazırlanan yasa teklifi, Adalet Komitesi’nde kabul edildi. Bugün Meclis Genel Konseyi’nin gündemine gelen yasa teklifi, milletvekillerinin çoğunluk oyuyla kabul edildi. Yasa kapsamında sıhhat çalışanlarını taammüden yaralayanların tutuklu yargılanmasının önü açılacak. Ayrıyeten kılık kıyafetle âlâ hal indirimi de kaldırılacak.

BAKAN KOCA’DAN ARKA ARDA PAYLAŞIMLAR

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da Meclis’ten geçen yeni sıhhat yasası hakkında toplumsal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Koca, “Sağlık çalışanlarına yönelik taammüden yaralama hatalarında TUTUKLU yargılamayı sağlayan, sıhhatte kamu hizmetini engelleme hatasını ise daha ağır cezaya çarptıran kanun hususu Meclis’te kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. İyi olsun” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, paylaşımlarının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın halde haksızlıklara neden olan MALPRAKTİS davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun hususu Meclis’te kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Güzel olsun. Devam eden Malpraktis davaları, yeni yasal düzenleme kapsamında ele alınacak. Bu davalarda da, sıhhat çalışanına ilişkin bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek.

“KIYAFET, GÜZEL HAL İNDİRİMİ SAYILMAYACAK”

Sıhhatte taammüden yaralama hatalarında tutuklu yargılamayı sağlayan düzenleme, bunun yanı sıra, failin ceza indirimi hedefiyle duruşmada kılık kıyafetine ihtimam göstermesi, ekip elbise giymesi, kravat takması üzere formu tavır ve davranışlarını düzgün hal indirim nedeni sayılmayacak.”

Bir cevap yazın