Son Dakika: Kamuyu 25 milyar TL zarara uğratan şirketlere yönelik “Demir Yumruk” operasyonu başladı! 3 suç örgütü lideri de gözaltında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Bölümünde üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan kabahat örgütlerine yönelik, Hata İşlemek Gayesiyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Tarz Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Heyeti Müfettişleri , MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM grupları de takviye verdi.

10 AY BOYUNCA TEKNİK TAKİP YAPILDI, 3 FARKLI CÜRÜM ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık basamağında her bilgi, evrak ve ayrıntısı titizlikle değerlendirilirken, 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik kesiminde faaliyet gösteren 3 farklı kabahat örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZİYANA UĞRATTILAR

ANKARA MERKEZLİ 29 VİLAYETTE EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Heyeti ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK çalışanı misyon aldı.

ÖRGÜT BAŞKANLARI DE GÖZALTINDA

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka cürüm örgütü başkanı de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma süreçleri devam ediyor.