Son dakika… Erkek hemşire güler yüzüyle hastaların gönlünü kazanıyor

Erzurum Kent Hastanesinde çalışan 10 yıllık hemşire Erdinç Baykal, güler yüzüyle hastalarının gönlünü kazanıyor.

Mesleğe 10 yıl evvel Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde başlayan Baykal, Erzurum Kent Hastanesinde enfeksiyon servisinde sorumlu hemşire olarak çalışıyor.

Baykal, AA muhabirine, mesleğini çok sevdiğini ve bu işi yaptığında keyifli olduğunu söyledi.

Meslektaşlarının Hemşirelik Haftası’nı kutlayan Baykal, “Hastalar birinci vakitlerde odada beni görünce biraz tuhaf karşılıyordu. Tabip ya da işçi zannedenler de oluyordu lakin artık erkek hemşire sayısı çok olduğu için eza yaşamıyoruz. Mahremiyet konusu açısından da erkek ve bayan hemşirelerin olması hoş. Meslek olarak severek seçtim, severek okudum ve severek çalışıyorum.” dedi.

Hastalara güler yüzle yaklaştığını ve onların duasını aldığını anlattı.

“Salgın periyodu şiddetli süreçti lakin canla başla çalıştık”

Hemşirelerin insanların birinci nefesinden son nefesine kadar her anına şahitlik ettiğini hatırlatan Baykal, Kovid-19 salgın sürecinin de bunu bir sefer daha sıkıntı örneklerle hatırlattığını lisana getirdi.

Erzurum’da 27 Mart 2020’de birinci Kovid-19 olayını servis olarak karşıladıklarını belirten Baykal, “O tarihte Çin’den kelam konusu hastalığa yönelik bilgi ve imajlar geliyordu ve bundan ötürü hem sağlıkçılar hem de halk korkuyordu. Kovid-19 ile çabada ön cephede olduğumuz için hastalığın bize bulaşmasından çok ailemize bulaştırmaya korkuyorduk.” tabirlerini kullandı.

Erdinç Baykal, salgın sürecinde hastalığı bulaştırmamak için birebir meskende yaşadığı annesinden bir müddet başka kaldığını anlattı.

Salgın periyodunda yaşananları kolay kolay unutamayacaklarını belirten hemşire Baykal, “Mesai arkadaşlarım hastalığı ailesine bulaştırmamak için konutlarına gidemedi ve bir mühlet ortaklaşa mesken tutmak zorunda kaldı. Çocuklarına sarılamayanlar, hasta olup vefat eden sıhhat çalışanı arkadaşlarım oldu. Salgın periyodu kuvvetli süreçti lakin canla başla çalıştık. Tüm bu zorluğa karşın kimse bu hususta tereddüt etmeden vazifesini sürdürdü.” diye konuştu.

“Her vakit hemşiremize dua ediyoruz”

Hasta Mihriye Yetim de hastanede çalışan hemşire, tabip ve tüm sağlıkçılara teşekkür ederek, “Erdinç hemşireden çok mutluyuz. Hastalara karşı çok yeterli ve güler yüzlü. Her vakit hemşiremize dua ediyoruz.” tabirini kullandı.

Hastalardan Yılmaz Yazıcı da Erzurum Kent Hastanesindeki hizmetlerden şad olduklarını belirterek, “Burada hizmetler 10 numara. Erkek hemşiremiz ve tüm hemşirelerimiz çok uygun. Hizmetlerinden ötürü hepsine duacıyız, Allah razı olsun.” dedi.

Hastalardan Hatip Baran da hastaları güler yüzle ziyaret eden Erdinç hemşire ve öteki sağlıkçılara teşekkür etti.

AA / Hilmi Tunahan Karakaya – Şimdiki