Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “NATO zirvesinde Miçotakis’le görüşecek misiniz?” sorusuna yanıt: Mümkün değil, bitti o iş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Doruğu için İspanya’ya hareketi öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda konuştu. Gündeme dair birçok hususta kıymetlendirme yapan Erdoğan, tepede ele alacakları hususları anlattı.

“O İŞ BİTTİ”

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, bir muhabirin “NATO tepesinde Miçotakis’le görüşecek misiniz?” sorusuna çok sert reaksiyon verdi. Erdoğan, “Yunanistan Başbakanı ile görüştüğümde dedik ki ortamıza 3. şahısları sokmayalım fakat ne oldu yeniden ABD parlamentosundaki konuşmasında neler dediğini gördük. Bize karşı 15 Temmuz darbe teşebbüsü yapan FETÖ’nün en kıymetli sığınağı neresi oldu? Yunanistan oldu. İkili bir görüşmeyi benim Miçotakis ile yapmam mümkün değil. Bizim Yunanistan ile olması gereken ne vardı? Yüksek seviyeli stratejik toplantımız vardı lakin ben kaldırdım, bitti o iş. Artık bunu bitiren önder kalkıp da orada Miçotakis’in görüşme talebine evet der mi? Bundan sonra kendilerine çeki tertip verecekler, ondan sonra bakarız.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“İsveç ve Finlandiya konusunda haklı tavrımızı tepe vesilesiyle bir sefer daha anlatacağım. Bugün Madrid’e gidince İsveç ve Finlandiya ile 4’lü tepe gerçekleştireceğiz. İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olacaklarsa Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek zorundalar. Rusya’daki savaşın bitmesi için iki taraf ile görüşmelere devam ediyoruz. NATO’nun sonları da olan Güney hududumuzun ötesinde terörizmin ve göç hareketlerinin engellenmesi konusunda çalışan bir ülkeyiz.

CÜNEYT ARKIN’A BAŞ SAĞLIĞI

Bu sabah beyaz perdemizin güçlü isimlerinden Cüneyt Arkın’ı kaybettik, ailesine ve yakınlarına şahsım, ailem ve milletim ismine baş sıhhati diliyorum.

“BİDEN İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞEBİLİRİZ”

Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Tekrar bir ortaya gelme isteğini iletti ve biz de “olabilir” dedik. F-16 konusunda oyalama taktiği var. Bunlar görüşülecek. Kararlı duruşumuzdan taviz vermeyecek, birebir halde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Gerekli görüşmeleri yapacağız. Stoltenberg’in de riyasetinde tekrar Finlandiya Cumhurbaşkanı İsveç Başbakanı da olacak. Bunlar kabul ediyorlar, adım atacağız diyorlar. Akşam bir bakıyorsunuz İsveç televizyonunda destekliyorlar. İsveç, Almanya, Hollanda, Yunanistan’da bunlara yürüyüşler yaptırılıyor.

Yunanistan Başbakanı davetlimdi. Geldi. Ortadakileri çıkaralım. Meselelerimizi diyalogla çözelim dedik. Sonra tekrar birebir. Ve terör örgütleri de Edirne’den olsun birçok noktadan tekrar onlara kaçıyorlar ve onlar buna kucak açıyorlar. Türkiye’ye karşı şahsiyetli bir duruş bekliyoruz. NATO için biz alelade bir ülke değiliz. Birinci 5’ten biriyiz. Akşam yahut yarın görüşmemizde kendisine tekrar söyleyeceğim. Biz nasıl NATO ortağıyız ki bütün bu silahlar gönderiliyor terör örgütlerine. Bunlar kime karşı kullanılıyor? Onlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor. NATO’da paydaşımız Fransa da birebir formda.”