Rusya, Azovstal’dan tahliye olan yaralı askerlerin görüntülerini ilk kez paylaştı

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Mariupol’deki Azovstal fabrikasından 29’u yaralı 694 askerin teslim olduğunu belirterek 16 Mayıs‘tan bu yana toplam 959 askerin teslim olduğunu söz etti. Bugüne kadar teslim olan 80 yaralı askerden 51 adedinin ise Donetsk’te, hastanede tedavi gördüğünü açıkladı. Dün akşam üzeri Rusya Savunma Bakanlığı yaralı askerlerin manzarasını paylaştı.

KIZIL HAÇ UKRAYNALI ASKERLERİ SAVAŞ ESİRİ OLARAK KAYIT ETMEYE BAŞLADI

Memleketler arası Kızıl Haç Komitesi’nden (ICRC) bir takımın, bu hafta Azovstal fabrikasındaki yüzlerce Ukraynalı savaş esirini kayıt altına aldığı açıklandı. Kızıl Haç’tan bugün yapılan açıklamada “ICRC, tarafların talebi üzerine, yaralılar da dahil olmak üzere Azovstal fabrikasından ayrılan savaşçıları kaydetmeye 17 Mayıs Salı günü başladı. Operasyon Çarşamba günü devam etti ve Perşembe günü de devam ediyor” denildi. ICRC kayıt süreci sırasında askerin ismi, doğum tarihi ve en yakın akrabası üzere ferdî bilgileri içeren bir form doldurduklarını söz etti. Yetkililer tam sayı konusunda şimdi bir açıklama yapmadı.

28 BİN ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından, Rus ordusunun 24 Şubat-19 Mayıs devrindeki kayıplarına ait yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 200 askerini daha kaybettiği aktarıldı. Açıklamada, Rus ordusunun toplam 28 bin 500 asker kaybettiği ve Ruslara ilişkin 203 uçak, 167 helikopter, 1254 tank, 3 bin 63 zırhlı araç, 595 top, 199 roketatar ve 93 hava savunma sisteminin imha edildiği belirtildi.

BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

Rus güçlerinin 2 bin 157 araç, 13 gemi ve hafif hız teknesi ile 455 insansız hava aracını da yitirdiği kaydedilen açıklamada, Rusların fırlattığı 103 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

Demirören Haber Ajansı / Dünya