Muş’ta içme suyu isale hattının yüzde 40’ı tamamlandı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2021’de Muş’ta imaline başlanan “İçme Suyu İsale Çizgisi ve Arıtma Tesisi Projesi”nde 84 kilometre uzunluğundaki boru döşeme sınırının yüzde 40’ı tamamlandı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Lideri Feyat Asya, firma yetkililerinden bilgi aldı.

Asya, AA muhabirine, Alparslan-2 Barajı’ndaki içme suyunu merkeze getirmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Firmanın çalışmalarını yakından takip ettiklerini anlatan Asya, “Amacımız 2023 yılı öncesinde kentimize içme suyunu getirmek. Projenin fiziki çalışması yüzde 40 tamamladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde inşallah süratli bir formda bitirip hizmete sunacağız.” dedi.

Kentin kangrenleşen meselelerini tahlile kavuşturduklarını belirten Asya, şunları kaydetti:

“Göreve başlarken günü kurtarmak peşinde olmadık. Kangren haline gelmiş meselelerimizi çözmek ismine başladık. Bu kentin hayati sıkıntısı olan içme suyunu ve 60 yıllık sorunu kökten çözmüş olmanın memnunluğunu daima birlikte yaşayacağız. Yaklaşık 1 milyarı aşkın bir projedir. Bu manada dayanaklarını esirgemeyen sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında katkısı ve dayanağı olan bütün devlet büyüklerimize şükran ve minnetlerimizi arz ediyoruz. Alt yapımızı bu projeye endeksli bir formda yaptık. İçme suyu depolarımızı bu projeye uygun yaptık. Şu an Karşıyaka Mahallesi’nde 7 bin tonluk içme suyu projemiz hazır.”

AA / İbrahim Yaldız – Aktüel