Mimarlar Odası Ankara Şubesi: “Sel Felaketleri Bölgenin Kaderi Değil, İktidarın Vurdumduymaz Uygulamalarıdır”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Karadeniz’deki sel felaketi için ‘bölgenin kaderi’ diyen Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bakan Derya Yanık’a ” Düzce‘de dere yatağı ve heyelan bölgesinde yapılaşma müsaadesi verenler, altyapı eksikliği nedeniyle geçit vermeyen yollar, meskenleri işyerlerini su basması, çiftliklerde küçükbaş ve büyükbaş hayvanların telef olmasının nedeni, bölgenin bahtı değil, bilim ve tekniği rehber almayan iktidarın vurdumduymaz uygulamalarıdır” diye reaksiyon gösterdi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın dün Karabük’te basın mensuplarına yaptığı Karadeniz’de meydana gelen afet için sarf ettiği “Bölgenin mukadderatı, sonuç itibariyle Karadeniz bölgemiz çok yağış alan ve coğrafik yapısı itibariyle de hayli meşakkatli bir coğrafya” açıklamasına reaksiyon gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, şöyle dendi:

“SEL FELAKETLERİ İKTİDARIN YANLIŞ KENTLEŞME SİYASETİNİ BİR DEFA DAHA ORTAYA ÇIKARMIŞTIR”

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bağlı temsilciliklerimizin olduğu, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Düzce’de yaşanan sel felaketleri iktidarın yanlış kentleşme siyasetlerini ve bir sefer daha ortaya çıkartmıştır.

Bilim ve tekniği rehber almayan dere yataklarının betonlaşmasına devam eden dereleri kelepçeleyen ve sel felaketlerinden ders almayan iktidar, uzmanların ihtarlarını ve açıklamalarını kulak ardı yaparak birebir bölgelerde yağışla birlikte sel felaketlerinin yaşanmasına neden olmuştur. Tabiat ile uyumlu kentleşme siyasetleri yerine rant odaklı, yapılaşma ile her yer betonlaştırılmıştır.

“FELAKETİN NEDENİ BÖLGENİN BAHTI DEĞİL, BİLİM VE TEKNİĞİ REHBER ALMAYAN İKTİDARIN VURDUMDUYMAZ UYGULAMALARIDIR”

Bartın, Kastamonu, Düzce, Karabük sel bölgelerinde temsilciliklerimiz yerinde incelemeler yapmaktadır. Kastamonu Bozkurt ve İnebolu’da yaşanan sel felaketinde, geçen yıl Bozkurt’ta yaşanan felaketten ders çıkarmak bir yana yeniden bölgelerde yapılaşmaya müsaade verildiği, suların dükkanlar düzeylerine kadar çıktığı incelemeler sırasında bir kere daha ortaya çıkmıştır. Bartın’da yıllardır yağışlarla birlikte, derelerin taştığı, yolların kapandığı binaların çamurla dolduğu bir süreçte bakanlık yetkililerinin radikal tahliller ve tedbirleri hayata geçirmeden birinci kere sel oluyormuş üzere incelemeler yapmaları, dahası Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı’nın Karabük’te ‘bölgenin kaderi’ diye açıklama yapması trajikomik bir durumdur. Düzce’de dere yatağı ve heyelan bölgesinde yapılaşma müsaadesi verenler altyapı eksikliği nedeniyle geçit vermeyen yollar, konutları işyerlerini su basması, çiftliklerde küçükbaş ve büyükbaş hayvanların telef olmasının nedeni bölgenin mukadderatı değil, bilim ve tekniği rehber almayan iktidarın vurdumduymaz uygulamalarıdır.

“ÖNLEM ALMAYAN YETKİLİLERİ, OTURDUKLARI KOLTUKLARI İŞGAL ETMEMEYE DAVET EDİYORUZ”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, başta sel felaketlerinde büyük hasar gören vilayetlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, bir defa daha tedbir almayan yetkilileri oturdukları koltukları işgal etmemeye davet ediyoruz.”

ANKA / Şimdiki