Mersin Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz yüzme kursları başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl verilen yüzme kursları başladı. 6 yaş ve üzeri vatandaşlara hizmet veren yüzme kursları ile Mersinliler keyifli bir yaz dönemi geçiriyor.

Büyükşehir Belediyesinin fiyatsız yüzme kurslarına kayıt yaptırmak isteyenlerin, Macit Özcan Spor Tesisleri içinde yer alan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi akademi kayıt ünitesine 1 adet kimlik fotokopisi ve 1 adet fotoğraf ile şahsen başvurmaları gerekiyor. Çocukların ise yüzme kurslarına birinci dereceden akrabaları eşliğinde gelme koşulu bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan Spor Tesisleri’ndeki açık yüzme havuzunda toplam 10 yüzme hocası, 1 koordinatör ve 2 cankurtaran eşliğinde verilen kurslardan her küme toplam 2 hafta boyunca yararlanabiliyor. Yüzme korkusu olan 66 yaşındaki Suzan teyzeden, ilkokul çağındaki minik Defne’ye kadar her yaştan vatandaş bu kurslardan yararlanıyor. Yüzme antrenörleri eşliğinde adeta özel ders havasında geçen yüzme dersleri, her yaştan kursiyeri keyifli ederken, kursiyerlerin ailelerini de sevindiriyor.

“Yüzme kurslarımıza ilgi çok güzel”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Bünyamin Gökayaz, okulların tatil olması ve imtihanların bitmesiyle birlikte 20 Haziran’da yüzme kurslarının başladığını söz ederek, “Biliyorsunuz 2 yıllık bir pandemi süreci vardı. Onun sonrasında çok ağır bir talep var. Şu anda da biz kurslarımızı, okullar açılana kadar 2’şer haftalık periyotlar halinde ayarladık. Toplamda 5 devir kursumuz olacak. Tüm bu mühlet sonunda yaklaşık 4 bin bireye ulaşmayı hedefliyoruz. Kurslarımızda yaş sonu 6’dan başlıyor. Her vatandaşımıza açık ve fiyatsız kurslarımız devam edecektir. İlgi çok hoş. 10 farklı kümede öğrencilerimiz, kursiyerlerimiz çalışıyorlar. Kurslarımız 2’şer haftalık periyotlardan oluşuyor. Yani bir kayıt yaptıran öğrenci, kursa 2 hafta devam ediyor. 2 hafta sonra öbür kümenin kursu açılıyor ve bu süreç toplam 5 periyot devam edecek. Yani her küme 800 bireyden oluştuğu için, toplamda 5 periyot sonrası yaklaşık 4 bin kişi yüzme kurslarımıza katılmış olacak” dedi.

Mersin‘deki en hijyenik havuzlardan bir tanesiyiz”

Büyükşehir Belediyesinde yüzme antrenörü olarak misyon yapan Özge Turşin, “20 Haziran itibariyle start verdik. 1 Eylül’e kadar kurslarımız devam edecek. 2 haftalık dönemler halinde, haftanın 4 günü, Pazartesi’den Perşembe’ye günde toplam 6 saat ders veriyoruz. Sabahtan öğleye kadar 3 saat, öğleden akşama kadar 3 saat. 17.30’da da daha çok yetişkinlerimize hizmet veriyoruz. Burada 4 tarzı öğretiyoruz. Mersin standartlarında açık havuz olarak en hijyenik havuzlardan bir tanesiyiz. Kursiyerlerimiz ağaçların altında, pek keyifle eğitim alıyorlar, güneşi hissediyorlar” diye konuştu.

66 yaşındaki Suzan Gediz de yüzme korkusunu yenmek için kursa geldiğini anlatırken, “Hocamız ne söylüyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Tabi gençler benden çok daha güzel yapıyorlar, lakin yemin ettim ben de yapacağım. Sağ olsun Yunus hocamla birlikte endişemi yenip yüzmeyi öğreneceğim. Yüzmeyi bilmiyorum. 2 kez boğulma tehlikesi geçirdim. Yanımda biri olmadan suda duruyorum, lakin kesinlikle ayağım kuma değecek yahut tabana. Lakin bugün bunu atlattım. Ben denizi çok severim ve 2 tane çocuğum var. Kocam aslında denizci. Yüzmeyi daima istemişimdir. Ancak 2 kere boğulma tehlikesi geçirdiğim için yemin ettim. Hani derler ya ‘ölmeden evvel yapmak istediğiniz 3 şey nedir?’ Biri yüzmeyi öğrenmek. 30-40 yıllık ehliyetim var, ikincisi otomobil kullanmak. 3.’sü daha gelmedi. Birinci evvel yüzmeyi bir çözeyim. Yani boğulmayacak biçimde. Aslında spor için yüzmek istiyorum. Burada arkadaşlarımla çok memnunum. Dedim ya hocamız da çok düzgün. Güya özel ders alıyoruz üzere bir durumdayız şu anda. Çok anlayışlı” dedi.

Miniklerden Metin Eren Eker de “Burada yüzmeyi seviyorum. Öğrenmeyi de seviyorum. 2 gün evvel başladım. Çok âlâ geçiyor” halinde konuştu. – MERSİN

İhlas Haber Ajansı / Lokal