Kapadokya bayramda ‘bayram’ edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı tatil müddetinin 9 gün olacağını açıklaması Kapadokya bölgesindeki turizmcileri sevindirdi.

Kapadokya bölgesinde şu ana kadar olan yüzde 50 doluluk oranı, cumhurbaşkanının açıklamasından çabucak sonra yüzde 80’lere çıktı. Otobüs ve uçak rezervasyonlarında da artışlar yaşanmaya başladı.

‘Kapadokya transit geçişlere de mesken sahipliği yapacak’

Turizmci Mehmet Dinler; “Dünkü kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında kurban bayramı ve devamındaki günlerin birleştirilmesiyle bir arada dokuz günlük tatili tüm vatandaşlarımıza müjdeledi. Bu açıklama turizmcileri sevindiren bir gelişme oldu. Kültür turizmi ve iç pazarda tıp düzenleyen acentelerimizin üç artı, üç artı, üç gün Kapadokya’yı satışa açabileceğini öngörüyorum. Ayrıyeten ülke içinde doğu batı, kuzey güney hareketliliğinde Kapadokya bölgesinin merkezi ve coğrafik pozisyonu sebebiyle transit geçişlere de mesken sahipliği yapacağını öngörüyoruz” formunda konuştu.

‘Rezervasyon yapmakta gecikmeyin’

Dinler ayrıyeten; “Kapadokya bölgesine gelecek olan konuklar avantajlı fiyatlardan faydalansınlar. Bunun için erken rezervasyon yapsınlar. Şu an ülkemize gelen gurbetçi konuklarımızın ağır talebi ile karşı karşıyayız. Son dakika müjdesinden evvel rezervasyonlarımız yüzde 55 – 65 civarındaydı. Bu günden itibaren artan bir rezervasyon hareketliliğini bekliyoruz” biçiminde konuştu.

‘2019 yılını yakalayacağız’

Kapadokya online rezervasyon şirketi Kapadokya A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Güderoğlu da yaptığı değerlendirmede; “Turizmciler olarak sayın cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kapadokya bölgesi olarak şu an hali hazırda rezervasyon oranları yüzde 50 civarındaydı. Dün akşamki sevindirici haberden sonra bu oranın yüzde 70 – 80’lere kadar çıkacağını bekliyoruz. Bayram periyodunda de 2019’daki geçirmiş olduğumuz fevkalade dönemi yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu uzun müddet tatil insanların planlamasını yapmasında daha rahat hareket edeceği için, biz de bu pastadan hissemizi alacağımızı düşünüyoruz. Kapadokya bölgesi genelde 9 günlük bir destinasyon değil, lakin bunu üçer günlük konaklama müddetiyle bu açığı kapatmış olacağımızı düşünüyorum” formunda konuştu. – NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Lokal