İBB’nin Apolas Lermi konserine Ümit Özdağ’dan tepki: ’19 Mayıs Pontus soykırımıdır’ iftirasını atan adama konser verdiriyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Güngören’de halka açık fiyatsız konser düzenledi. Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’nin konser verecek olması başta Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ olmak üzere toplumsal medyada kimi kullanıcılar tarafından reaksiyonla karşılandı.

“ATATÜRK YÜZÜNE BAKAR MI SENİN?”

Özdağ, toplumsal medya hesabından sert sözlerle İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na yüklendi. Zafer Partisi başkanı reaksiyonunu, “İmamoğlu, 19 Mayıs’ta 19 Mayıs Pontus soykırımıdır iftirasını atan adama konser verdiriyor. Allah aşkına zerre kadar ulusal kimliğin yok mu? Sonra “Atatürk İle konuşmak isterdim” diye reklam ajansı cümlesi ile ortaya çıkıyorsunuz. Atatürk yüzüne bakar mı senin?” sözleriyle gösterdi.

ÖZDAĞ APOLAS LERMİ’NİN GÖRÜNTÜSÜNÜ PAYLAŞTI

Özdağ paylaşımını Apolas Lermi’nin bir görüntüsüyle yaptı. Görüntüde Yunanistanlı Matthaios Tsahouridis’in Apolas Lermi için, “Trabzonlu Apolas Lermi’nin anavatanında özgürce müzik söylemesi bizim büyük sevincimiz. Türkiye’nin Pontuslu Rumlara soykırımı, Ermenilere, Kürtlere soykırımı için çok uzaklardan gelip bize çağdaş bir marş söylemesi bizim büyük sevincimiz. Söyleyeceği müzik vatanımı kaybettim” tabirlerinin kullanılması reaksiyonlara neden oldu.

TOPLUMSAL MEDYADA DA REAKSİYON ÇEKTİ

Kimi toplumsal medya kullanıcıları tarafından da reaksiyonla karşılanan konser için, “İmamoğlu’nun 19 mayısta konser verdirttiği tipe bakın. Senin, benim vergimle”, “Delirmemiz için yapıyor bence” paylaşımları yapıldı. İBB’den reaksiyonlarla ilgili şimdi bir açıklama yapılmadı.

ŞAMPİYONLUK KONSERLERİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Üstün Lig’i şampiyon bitiren Trabzonspor’un kupa merasiminde sahneye çıkacak sanatkarlar ortasında yer alan Yunanistanlı Matthaios Tsahouridis, kutlamalar öncesi Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ tarafından eleştirilmişti. Bu tenkit sonrasında Trabzonspor idaresi, şampiyonluk kutlamaları afişinde yer alan Tsahouridis’in sahneye çıkmasına müsaade vermemişti. Yaşanan olayların akabinde kendisinden tek başına sahne yapması istendiğini belirten Lermi, “Bu teklifi kabul etmedim. Matthaios sahneye çıkmıyorsa benim de çıkmayacağımı belirttim. Bizi görmek için gelen taraftarlarımızdan özür dileriz” tabirlerini kullanmıştı.