Halk şaşkın! Sabır çiçeğini 50 yıldır kimse fark etmiyordu, 25 günde bir 4 metreyi aştı

Mersin’in turizm bölgelerinden Silifke ilçesine bağlı Akkum Mahallesinde deniz kenarında zaten yetişen ve Türkiye’de sabır çiçeği olarak bilinen Agave bitkisi uzun yıllar sonra 25 günde 4 metreyi aştı. Denizin 3 metre üzerinde kayalık bölgede biranda uzunluk atarak 4,5 metreye ulaşan çiçeği görenler ise şaşırdı.

Zirve kısmından çiçeklenmeye başlayan, 50 ile 100 yıl ortasında bir defa çiçek açan Agave bitkisinin kısa müddet içerisinde çiçek açabileceği belirtildi. Yaşları 54 ile 60 ortasında değişen bölge sakinleri, çiçeğin 25 gün içerisinde uzunluk attığını belirtirken yaşının da en az 50 olduğunu kendi çocukluk periyotlarında de burada olduğunu aktardı.

Kimi çeşitleri müdafaa altında

Anavatanı Orta ile Güney Amerika olan Agave bitkisi Türkiye’de birtakım bölgeler de de tabiatıyla çıkıyor. Türkiye’deki çeşidin “Agave Americana” olduğu lakin 50 ile 100 yıl ortasında yalnızca bir defa çiçek açtığı için “sabır” yahut “yüzyıl” çiçeği denildiği öğrenildi.

Meksika’nın Tequila kentinde yetişen ve Mavi Agave ismi verilen sabır çiçeği çeşidinin UNESCO dünya mirası listesinde yer aldığı belirtildi. Sabır çiçeğinin güçlü ve çok az bakım gerektirdiği kurak şartlara adapte olduğu için öteki bitkilere nazaran yaklaşık 10 kat daha fazla su tuttuğu kaydedildi.

20 santimdi 4,5 metre olmuş

Mahalle sakinlerinden Hamdi Kolukısa, “Ben 54 yaşındayım birinci sefer bunun açtığını gördüm. Yalnızca aşağısı vardı, 25-26 günde bu hale geldi. Daha evvel 20 santim civarındaydı artık 4,5 metre olmuş. Yüzyılda bir açtığını o yüzden sabır çiçeği denildiğini internetten öğrendik. Bizde birinci kere bu türlü bir şeye şahit olduk, müdafaa altına alınırsa âlâ olur. Bizim insanlarımız çok meraklı olduğu için çabucak dışına ziyan vermeye başlamışlar” dedi.

“60 yaşındayım bu çiçeğin açtığını hiç görmedim”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Vurur ise, “Çocukluktan beri burada yaşıyorum. 60 yaşındayım bu çiçeğin açtığını evvelce hiç görmedim. Ben çocukken de bu çiçek vardı, ufak kolları vardı bu türlü göbeği yoktu. Birinci kere bu türlü gördüm şaşırdım, 60 yaşındayım buraya balığa geliyorum birinci kere bu türlü uzunluk attığını gördüm.”

“Biz köylü olarak ne çiçeği olduğunu bilmiyoruz lakin burada yıllardır duruyordu, 25 günde 4,5 metre olmuş” diye konuştu.