FENERBAHÇE HABERLERİ – Spor yazarları Fenerbahçe-Slovacko maçını değerlendirdi!

EMRE BOL – ALEX Mİ?

Rakip Slovacko olunca hakikat bir kıymetlendirme yapmak imkansız. Adamların sol beki 39 yaşında! Fenerbahçe çok yeterli desem olmayacak, makûs desem bana yakışmaz.

Sarı-lacivertlilerin elini kolunu sallaya sallaya kazandığı bir müsabaka oldu. Düzey farkı 90 dakikanın her anında kendisini gösterdi.

Zaten üzerine gelen bir rakip yok. Oyunu olduğu üzere kendi yarı alanlarında hatta ceza alanında oynamayı kabul etmişler. Her şeyi Fenerbahçe’nin anahtar oyuncularına bırakmışlar.

Benim için büyük grup oyuncusu nedir bilir misiniz? Topu korkmadan rakip oyuncunun üzerine sürecek, adam eksiltecek. Yanına veren, al gülüm-ver gülüm yapan futbolcu gitsin mesleğine öteki grupta devam etsin.

Emre Mor aslında tam büyük ekip oyuncusu. Kilitlenen maçlarda Fenerbahçe’nin en değerli oyuncusu olacaktır. Dün gece hem 3. bölge oyununu çok uygun oynadı hem de ondan beklenmeyecek formda savunma yaptı. Bu da onun “takım oyuncusu” olma yolunda büyük bir adım attığını gösteriyor.

Rossi’de inanılmaz bir dayanıklılık var. Hani “sahada basmadık yer bırakmayan” oyuncular vardır ya. İşte onlardan. Lakin “bitiricilik” manasında ıstırabı var. İnanın bitirebilse onu almaya para yetmez.

Lincoln’ün frikik golü Fenerbahçe taraftarının uzun müddet beklediği bir durumdu. Ayakları sahiden çok pak lakin devamlılık ve tempo sorunu var. Umarım bu kahrını en yakın vakitte çözer.

Şunu kaydedin; Alex’in yaptıklarının yarısını yaparsa asla, “bu adam koşmuyor” demem.

Dedik ya bu maç Fenerbahçe’nin gerçek gücünü göstermez bizlere… 9 transfere karşın hala büyük bir eksik var.

Gollerin Emre Mor ve Lincoln’den gelmesi bile bize külfetin nerede olduğunu anlatıyor aslında! Artık siz söyleyin dostlar; Fenerbahçe uygun mi vasat mı?

GÜRCAN BİLGİÇ – ÖN SUNUM!

Savunma disiplininden bir milim bile taviz vermeyen bir rakip daha Fenerbahçe için. Baskıyı kurmadaki öncelikli plan sol kanat.

Ferdi, Lincoln ikilisi, Zajc – Valencia takviyeli pas köprüsü kurup, kaleye olan metreleri kısaltmanın peşindeler. Slovacko, İstek Çalımbay ekiplerinin geleneğinde. Orta alanda adam adama oynuyorlar. Top kime gelse, ensesinde biri var.

Pas suratını arttırıp, boşluk aramaya çalışıyor Fenerbahçe. “Nasıl oynuyorlar” diye seyredip, saniyeleri çalan rakibi, teğe birde zorlamaya başladıklarında “sıkıntılı” rakibin “sıkıntısı” başladı.

Ferdi, Lincoln, ceza alanı içinde dikkati çeken hareketlenme, Emre Mor’a gelen pas ve sürpriz bir sağ ayak şutu. Kilit açıldı böylelikle. 17. dakikaydı. 20 olduğunda kaçan iki gol daha vardı.

Oyun seyirciyi de maçın içinde aldı. Dinamo Kiev maçının travmasını attılar üstlerinden. Ve tekrar Emre Mor slalomları ile gelen frikikte, Lincoln jeneriklik bir gol attı.

Altay’ın yokluğunda genç Ertuğrul dahil, gireni – çıkanı ile tüm seyredenleri tatmin eden performanslar izliyorduk.

Slovacko’nun 10 kişi kalması ile birlikte, rövanşın heyecanını bitirme seçeneği çıktı. Serdar Dursun atağı ile yüksek top alternatifini de buldular. O noktada birlikte oynama alışkınlığının eksikliği, pas seçeneklerindeki yanılgıları getirdi.

Takım olarak bir bütünü yakaladıklarından, performansları daha net ve keyifli tartışacağız. Yenilerin gecesiydi Kadıköy’de aslında. Arao, Emre Mor ve Lincoln öne çıktılar. Szalai ve Ferdi tempoluydu. Osayi tam bir sigorta.

Özlenen bir galibiyet gecesiydi velhasıl. Gelecek haftaların “önyazısı” gibi…