Erdoğan’ın vetosunun ardından Berlin’de kritik zirve! Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO’ya üyelik müracaatına ait üçlü bir tepe gerçekleştirdi.

TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Çavuşoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı marjında İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarımla Berlin’de görüştük.” dedi.

“TERÖRE DAYANAK VERMEMELERİ GEREKİYOR”

Bakan Çavuşoğlu, NATO toplantısına girmeden evvel yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG’ye çok açık dayanak verdiğini vurgulayarak, “Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz tarafta etkiliyor, gözümüzün önünde tüm ikazlarımıza karşın. Münasebetiyle müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG’ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden sivillerimizi şehit eden terör örgütüne takviye vermemeleri gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

“TÜRKİYE İLE FARKLILIKLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ”

Öte yandan toplantı öncesi AA muhabirine konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesinin NATO üyeliğini veto etmesini kıymetlendirdi. Haavisto, “NATO üyeliği konusunda Türkiye ile farklılıkların üstesinden gelebileceğimizi umuyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

İsveç ve Finlandiya’nın mümkün NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz lakin olumlu bir fikir içerisinde değiliz. Zira daha evvel Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden evvelki idareler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da ardına alarak takındığı tutumu biliyorsunuz. Bu bahiste ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi üzere. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.” dedi.

İSVEÇ’TEN KÜSTAH AÇIKLAMA

Erdoğan’ın dünya gündemine oturan kelamlarının akabinde, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Türkiye’yi tehdit etmeye kalktı. Linde, “NATO’daki bütün ülkelerin dayanağını istiyoruz. NATO’nun değerli ülkeleri bizim ardımızda. Bizimle ve o ülkelerle uygun geçinmek, Türkiye’nin çıkarına olur” dedi.

AA / Cüneyt Karadağ – Yeni