Dünyada sadece 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşuyor

Rize ve Artvin, uzun mühletten bu yana imalinin bitmesini beklediği havalimanına bugün kavuştu. Havalimanına birinci uçak sabah saatlerinde indi. Öğle saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve bakanların dahil olduğu küme açılış için havalimanına indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak.

47 BİN METREKARE KAPALI ALAN

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Beğeni toplayan mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve öteki dayanak binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da havalimanının açılışı nedeniyle kalabalık kümeye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“Bizi burada yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Havalimanımız dayanak üniteleri ve başka üniteleriyle gurur verici bir eser oldu. Artık buradan Rizeli ve Artvinli hemşerilerime sesleniyorum, bu uçaklar boş gidip gelirse ne Rizeli’ye ne de Artvinli’ye yakışır. Bu maliyetler şunları ortaya koyuyor, uçaklar dolmalı ki bu gidiş gelişler çok daha farklı formda devam etsin. Havalimanın tüm mimarisi, bölgemizin özelliklerine nazaran tasarlanmıştır.”