‘Dünyada mide kanseri ölümleri 3’üncü sırada yer alıyor’

GASTROENTEROLOJİ Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan, mide kanserinin dünya genelinde 4’üncü sıklıkta görülen kanser tipi olduğunu, kanserle bağlı ölümlerle de 3’üncü sırada yer aldığını söyleyerek, “Aile bireylerinde mide kanserinin olması, sigara kullanmak, sıhhatsiz beslenmek, çok kilo, helicobacter pylori enfeksiyonu mide kanseri riskini artırıyor” dedi.

İnanç Hastanesi Gastroenteroloji Kısmı Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan, dünyada en sık rastlanan kanser tiplerinden biri olan mide kanserinin, mide yüzeyindeki hücrelerin denetimsiz büyümesi ve çoğalmasıyla ortaya çıktığını söyledi. Taşkoparan, mide kanserinin, erkeklerde bayanlara göre daha sık ortaya çıktığını ve öteki kanser çeşitlerine nazaran daha yavaş ilerlediğini belirtti. Taşkoparan, “Mide kanseri, dünya genelinde 4’üncü sıklıkta görülen kanser tipi olup kanserle bağlantılı ölümlerle de 3’üncü sırada yer almaktadır. Aile bireylerinde mide kanserinin olması, sigara kullanmak, sıhhatsiz beslenmek, çok kilo, helicobacter pylori enfeksiyonu mide kanseri riskini artırıyor. Kısa müddette olağandışı kilo kaybı, mide ve karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, dışkıda siyahlık mide kanserinin belirtileri ortasında yer alıyor. Bu belirtilerin olması durumundaysa bir gastroenteroloji uzmanına başvurulması gerekiyor” diye konuştu.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİNİ SIRALADI

Taşkoparan, mide kanserinin belirtileri ile ilgili, “Mide kanserinde, kısa müddette olağandışı kilo kaybı, mide ağrısı, geçmeyen karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, kanlı kusma, çabuk doyma hissi, yutmada zahmet, midede ekşime, yanma, hazımsızlık, halsizlik, siyah renkli dışkılama, ağız kokusu üzere belirtiler ortaya çıkabilir. Hastalardaki bu şikayetler yalnızca mide kanserinden değil, gastrit, reflü, mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı ülserlerinden de kaynaklanabilir. Mide kanseri belirtilerinden biri ya da birkaçının olması yahut geçmemesi durumunda ve şiddetlenmesinde kesinlikle bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır” dedi.

MİDE KANSERİ RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Doç. Dr. Taşkoparan, mide kanseri riskini artıran faktörlere ait şunları söyledi:

“Birinci derece yakınlarda mide kanserinin olması. 50 yaş üstünde olmak, sigara kullanmak, çok kilolu olmak, füme ve tütsülenmiş besinleri fazla tüketmek. tuzlanmış balık, et ve salamura zerzevat tüketenlerde mide kanseri daha sık görülmektedir. Kurutulmuş etlerde bol ölçüde nitrat bulunur. Daha evvelce mide operasyonu geçirmek. Kömür, metal ve kauçuk sanayilerindeki çalışanların mide kanseri olma riski daha yüksektir. Ayrıyeten, A kan kümesine sahip bireylerin mide kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu, B12 vitamin eksikliğine bağlı gelişen pernisiyöz anemili bireylerde daha sık mide kanseri geliştiği, birtakım ırklarda mide kanserinin daha fazla görüldüğü, mide mikrobu (helicobacter pylori enfeksiyonu) ile mide kanseri ortasında alakanın olduğu lakin her bu mikrobu taşıyanda mide kanseri gelişmediği gözlemlenmektedir.”

ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Taşkoparan, mide kanserini önlemek için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili, “Sigara ve alkol üzere kansere neden olan alışkanlıklardan uzak durmak. sağlıklı beslenmek. zerzevat ve meyve tüketmek. Fazla tuz tüketiminden kaçınmak. Kızartma yağlarını tekrar tekrar kullanmamak, mide mikrobu (helicobakter pylori) varsa antibiyotik tedavisi almak” tabirlerini kullandı.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat