“Depreme karşı güçlendirmenin önündeki engellerin kaldırılması” çağrısı

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Lideri Sinan Türkkan, ülke genelinde beklenen şiddetli bir zelzelede milyonlarca konutun hasar görmesinin beklendiğini belirterek, “Güçlendirmenin önünde pürüzlerin kaldırılması için bilhassa belediyelerden kolaylık sağlamasını bekliyoruz.” sözünü kullandı.

DEGÜDER’den yapılan açıklamaya nazaran, derneğin olağan üye toplantısı İstanbul’da yapıldı. Son bir yılda gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirildiği ve gelecek periyoda ait yol haritasının çıkartıldığı toplantıda, binaların zelzeleye karşı güçlendirilmesinin nasıl hızlandırılacağına ait planlar ele alındı.

Toplantıda, Türkiye’de ve bilhassa İstanbul’daki riskli yapı stokunda beklenen muhtemel sarsıntı durumunda oluşabilecek senaryolar konuşuldu. Süratli, ekonomik ve çevreci tahlil olarak yapısal güçlendirme uygulamalarının vakit kaybedilmeden uygulanması istikametinde görüşler aktarıldı.

“Güçlendirmede elimizi çabuk tutmamız gerekiyor”

Açıklamada, toplantıdaki konuşmasına yer verilen DEGÜDER Lideri Sinan Türkkan, araştırmalara nazaran, şiddetli bir sarsıntıda hasar alması beklenen konutların yüzde 90’ının güçlendirmeyle kurtarılabileceğini, bu tahlilin kentsel dönüşüme nazaran çok daha süratli ve düşük maliyetli olduğunu bildirdi.

Kentsel dönüşüm ile güçlendirmenin sağlamlık açısından birebir sonucu doğurduğuna dikkati çeken Türkkan, güçlendirmenin önündeki bürokratik ve teknik manilerin tahlili için seminerler ve eğitimler gerçekleştireceklerini bildirdi.

Türkkan, mümkün şiddetli bir sarsıntıda yalnızca İstanbul’da 600 bin, ülke genelinde de milyonlarca konutun hasar almasının beklendiğini aktararak, “Olası bir zelzelede oluşabilecek yıkımlar ve kayıplar maalesef öngörülmekte fakat bu kayıpları engellemek için kâfi çalışmalar yapılamamaktadır. Bu nedenle güçlendirmede elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Güçlendirmenin önünde manilerin kaldırılması için bilhassa belediyelerden kolaylık sağlamasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Belediyelerin vatandaşın önünü açması gerekiyor”

DEGÜDER Lideri Türkkan, belediyelerin “güçlendirme yapacağım” diyen vatandaşın önünü açması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak o denli olmuyor, tersine zorluk çıkartılıyor. Güçlendirme süreçlerinde de ‘yıkıp tekrar yaparken gerekli tüm evraklar’ burada da isteniyor. Binadaki ‘sağlamlık açısından sorun teşkil etmeyen, yapısal olmayan’ en ufak fiziki değişim bile sorun ediliyor. Bu mahzurların hem güçlendirmede hem de dönüşümde ortadan kaldırılması gerekiyor. Yapısal güçlendirme uygulamalarıyla konutlar, yıkılıp tekrar yapmaya gerek kalmadan çok kısa müddetlerde istenilen performans düzeylerine getirilebilir ve zelzeleye karşı hazırlanabilir.”

Türkkan, güçlendirmenin önündeki en büyük pürüzlerden birisinin de toplumdaki yanlış bilgi paylaşımı ve bu bahisteki ön yargılar olduğunu aktararak, bundan sonraki süreçte dernek olarak yanlışsız bilgilendirmelerin yapılması ve muhtemel senaryolar için faaliyet gerçekleştireceklerini söyledi.

DEGÜDER olarak 15 günde bir webinar düzenlediklerini bildiren Türkkan, burada güçlendirme üzerinde çalışmak isteyen mühendislere değerli bilgiler aktarıldığını ve kelam konusu tertiplere ilgili mühendislerin iştirakinin yararlı olacağını söz etti.

AA / Uğur Aslanhan – İktisat