Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığından, patron tarafıyla görüşülerek minimum fiyatın yine değerlendirilmesini istediğini belirterek, “Çalışma Bakanım, Minimum Fiyat Tespit Komitesiyle bir ortaya gelecekler ve bu çalışmayı da bu hafta sonuna varmadan inşallah bitirecekler ve akabinde da NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle, tüm çalışanlarımızla, emekçilerimizle inşallah paylaşma fırsatını bulacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslenen Erdoğan, Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopartarak ülkenin ve milletin menfaatlerine olan ek bütçeyi karalamak isteyenlere bir çift kelam söylemek istediğini belirtti.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Erdoğan, “Özellikle Bay Kemal, yandaşı ve taifesine, bu sözlerim bilhassa onlaradır. Bizim sistemimizde Cumhurbaşkanı maaşı birebir vakitte emekli milletvekilleri ve eski Cumhurbaşkanları ile merhum Cumhurbaşkanlarının hak sahibi ailelerine yapılan ödemelerin de göstergesidir. Yani mesela Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslidir. Yol açacağı mağduriyetler sebebiyle maaşımızla ilgili bir tasarrufta bulunmamız mümkün olmuyordu. Lakin son ek bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öylesine zıvanadan çıkardı ki artık bu mihneti daha fazla taşımamız mümkün değildir.” diye konuştu.

Bunun için TBMM’ye bir davette bulunmak istediğini tabir eden Erdoğan, “Ek bütçenin genel şuradaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili unsurun kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum.” diyerek, şöyle devam etti:

“Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bu sebeple hiç kimsenin mağduriyete uğramaması için de gündeme gelecek birinci kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşlarının öteki bir formüle nazaran düzenlenmesi yerinde olacaktır. Böylelikle Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaş Cumhurbaşkanı ödeneğini geçmiş olacağı için inşallah artık kendisi bu mevzuyu palavra yanlış bilgilerle tekrar gündeme getirip de kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmez. Ülkenin onca sıkıntısı ortasında vatandaşlarımın karşısında bu üslup bir mevzuyla çıkmak zorunda kaldığım için de sizlerden helallik diliyorum.”

“İşveren tarafı ile görüşülerek taban fiyatın yine değerlendirilmesini istedim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki hiçbir bölümü enflasyona ezdirmeme kelamlarını yerine getirmek için her fırsatı değerlendirdiklerini, her imkanı harekete geçirdiklerini lisana getirerek, “Geçtiğimiz ocak ayında taban fiyatın yüzde 50,5 oranında artışından, kamu işçisi ve emeklilerinin maaşlarının bir evvelki yılın enflasyon oranı üzerinde yükseltilmesine kadar pek çok adım atılmıştır. Taban fiyat artırılırken patronların omuzlarındaki kimi vergileri de kaldırarak adil bir yük paylaşımı yapmıştık.” tabirlerini kullandı.

Enflasyondaki yükselişin sürmesinin bu artışların yetersiz kalmasına yol açtığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızdan patron tarafıyla görüşülerek taban fiyatın yine değerlendirilmesini istedim. Taban fiyat artışı yapılırken bakanlığımız bilhassa aşikâr sayıya kadar işçi çalıştıran patronları gözetecek bir sistem de geliştirecektir. Böylelikle yapılan artışın istihdamda rastgele bir olumsuz tesire yol açmasına da meydan verilmeyecektir. İnşallah en kısa müddette bu mevzuda müjdeli bir haberi çalışanlarımızla emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Kamu çalışanlarına ve emeklilerimize enflasyon farklarını aslında vereceğiz. Bu düzenlemenin kamu çalışanları ve işçileri yanında 13,7 milyon emeklimizin tamamını kapsadığının altını bilhassa çizmek istiyorum. Hedefimiz enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir.”

“Asgari fiyat artışını NATO görüşmelerinden döner dönmez paylaşma fırsatını bulacağız”

Detaylarını bilahare açıklayacakları bu artışların şimdiden çalışanlara ve emeklilere güzel olmasını dileyen Erdoğan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in hızla Minimum Fiyat Tespit Komitesiyle bir ortaya geleceğini ve bu çalışmayı da bu hafta sonuna varmadan bitireceklerini belirterek, “Ardından da NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle, tüm çalışanlarımızla, emekçilerimizle inşallah paylaşma fırsatını bulacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşında da gelişmelere uygun biçimde çalışanların ve emeklilerin fiyatlarını tekrar gözden geçireceklerini ve günün kaidelerine nazaran ne yapılması gerekiyorsa onu da kendilerine vereceklerini aktardı.

“Temmuz ayı memur maaşları Kurban Bayramı öncesinde 8 Temmuz’da artırımlı haliyle ödenecek”

Erdoğan, temmuz ayı memur maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde 8 Temmuz’da artırımlı haliyle ödeneceğini de bildirerek, “Türkiye büyürken, gelişirken, güçlenirken, 85 milyon vatandaşımızın bilaistisna her birinin buradan hissesine düşeni almasını temin etmek boynumuzun borcudur. Milletimiz bizi bunun için Cumhurbaşkanı yapmış, bunun için ülkeyi yönetme yetkisini ve sorumluluğunu bize emanet etmiştir. Bu emanetin gereğini yerine getirmek için arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz.” dedi.

Erdoğan, bölgedeki ve dünyadaki tüm gelişmeleri takip ettiklerini, millete yarar getirecek her konunun üzerine gittiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Her imkanı ülkemize yönlendiriyoruz. Yeni yatırımlarla, yeni fırsatlarla ve yeni finansman kaynaklarıyla istihdamı ve üretimi destekliyor, ihracatçılarımızı bilhassa pazarlarını büyütmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Bize lakin uğraş ederek, çalışarak, üreterek alın teri, hatta yeri geldiğinde kanımızı dökerek kazanmak vardır. Bize yan gelip yatmak yoktur. Dünyada başı dik gezebilmenin tek yolu budur. Türkiye’yi yine birilerinin peyki haline dönüştürmek, tekrar boyun büken, el açan bir ülke haline getirmek isteyenler için bu çaba bir mana tabir etmiyor olabilir fakat milletimiz bizim ne yaptığımızı, nereye varmak istediğimizi, bunun için hangi çabaları verdiğimizi çok güzel biliyor. Çaba bizden, tevfik Allah’tandır.”

“81 vilayetimizin tamamında belirlenen yurtlarımız evlatlarımızın fiyatsız konaklamalarına açık olacak”

İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor okullarının 81 ilin tamamında 5-18 yaş ortasındaki çocuklara hizmet verecek halde açık olacağını tabir eden Erdoğan, “Yüzmeden tenise, eskrimden güreşe, jimnastikten judoya kadar sporun her branşında faaliyet gösteren bu okullarımızdan geçtiğimiz yıl 2 milyon 745 bin evladımız istifade etmişti. Bu yıl spor okullarımızda 4 milyon 100 bin evladımızı sporla buluşturmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi spor okullarımıza davet ediyoruz.” dedi.

Gençlere bir öteki müjdelerinin de yaz aylarında gönüllerince seyahat edebilmelerine imkan sağlayacak bir çarçabuk ilgili olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Yine 81 vilayetimizin tamamında belirlenen yurtlarımız 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri ortasında 18-25 yaş ortası evlatlarımızın fiyatsız konaklamalarına açık olacaktır. Rezervasyonla bu yurtlardaki konaklama imkanlarından faydalanacak gençlerimizin, ülkemizi rahatça gezmelerine, tanımalarına, yeni arkadaşlıklar kurmalarına imkan sağlayarak, ferdî ve toplumsal gelişimlerine takviye olmalarını hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Tip 1 diyabet hastası 0-14 yaş ortası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var”

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığının önümüzdeki aylarda nizamlı ve periyodik yardım programlarından faydalanan tüm haneleri ziyaret ederek, hem vatandaşları dinleyeceğini hem de gereksinimlerini tespit edeceğini aktaran Erdoğan, bu tespitlere nazaran mevcut takviye programlarının gözden geçirileceğini, gerekiyorsa genişleteceğini söyledi.

Daha evvel açıkladıkları 15 milyar liralık ek bütçeye sahip ve 12 ay müddetle devam edecek olan Aile Takviye Programı’nın birinci ödemesini temmuz ayında yapacaklarını duyuran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tip 1 diyabet hastası 0-14 yaş ortası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak emeliyle yaklaşık 11 bin 500 şahsa daima glikoz ölçüm aygıtı yahut ikamesi bir aygıt temin edeceğiz. Bir öbür yeni adımımız muvaffakiyetle uygulanan yaşlı ve engelli bakım projelerimizi ulusal bir programa dönüştürmektir. Türkiye genelinde uygulanacak bu programla yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın konut temizliğinden şahsî bakımına kadar tüm zorunlu gereksinimlerini karşılayacağız. Halihazırda 496 ilçemizde 32 bin vatandaşımızı kapsayan bu projeyi yeni bir ulusal programla 60 bin vatandaşımızı da buna dahil edecek biçimde genişletiyoruz. Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir.

Öğretmen adaylarımız için de bir müjdemiz var. Bu yıl için kelam verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacaktır. Böylelikle hükümetlerimiz tarafından atanan öğretmen sayısı 730 binden 750 bine çıkacaktır. Bir diğer söze ülkemizdeki mevcut 1,2 milyon öğretmenin üçte ikisi bizim devirlerimizde atanmış oluyor. Yeni atama sürecinin öğretmenlerimize iyi olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “Kurban Bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz ortasındaki çarşamba ve perşembe günlerinin idari müsaade kapsamına alınacağının haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.” tabirini kullandı.

(Bitti)

AA / Hamdi Çelikbaş – Aktüel