AK Partili Numan Kurtulmuş’tan “Asgari ücrete 2. zam olacak mı?” sorusuna yanıt: Çalışmalar sürüyor

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TGRT Haber’de iktisada ait kıymetli açıklamalarda bulundu. İktisatta öncelikli sorunun dövizdeki oynaklığın giderilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması olduğunu belirten Kurtulmuş, minimum fiyata ikinci artırım ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili de konuştu. Kurtulmuş, milyonları umutlandıran kelamlar sarf etti.

EKONOMİDE ÖNCELİKLİ 2 MESELE

Döviz kuru ve fiyat istikrasızlığına ait konuşan Kurtulmuş, “Öncelikli 2 sıkıntıdan biri dövizdeki oynaklığın giderilmesi. Dövizdeki oynaklığın bütün vatandaşlarımızı etkileyen kısmı hayat pahalılığıdır. Çarşıda pazarda aldığımız eserlerin değerli olmasıdır. İkincisi ise fiyat istikrarsızlığı. Bir taraftan burada oynaklıkları ortadan kaldırıp nizamı sağlamak öteki taraftan da vatandaşlarımızın alım gücünün olumsuz etkilenmemesi için her türlü önlemi almaktayız.” tabirlerini kullandı.

ASGARİ FİYATA 2. ARTIRIM OLACAK MI?

Asgari fiyata artırım gelip gelmeyeceği ile ilgili soruya, “Çalışmalar yapılıyor” yanıtını veren Kurtulmuş, “Hem döviz oynaklığı, hem fiyat artışı tüm vatandaşları olumsuz etkilerken, vatandaşların alım gücü olumsuz etkilendi. Taban fiyatta harika artış yaşanması, vergilerden vazgeçilip vatandaşlara direkt dayanak verilmesi, bütün bunlar alım gücünü artıracak ataklardı. Lakin temmuz ayında emekli ve memurların gelirinin artırılması için çalışmalar var. Sabit gelirli çok geniş bir kitlenin fiyatını artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacak ve vatandaşların enflasyonun altında ezilmemesi için gereken çalışmalar temmuz ayında sonuçlanacak. Minimum fiyatta ikinci artırım üzerinde çalışılıyor. Bunları bakanlık kamuoyuna paylaşacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız neredeyse her hükümet toplantısından sonra kamuya seslenişinde bir halde alım gücünü artırmaya dönük ek önlemi paylaşıyor. Elimizdeki bütün imkanları vatandaşımızın alım gücünü artırmak için seferber etmekteyiz.” biçiminde konuştu.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Son olarak emeklilikte yaşa takılanlar problemine değinen Kurtulmuş, “Orada da çalışma yapılıyor. Bu zamanlama sorunudur. Vatandaşın gündeminde olan, çarşıda pazarda insanların söylemiş olduğu rastgele bir mevzu yoktur ki hükümetin gündeminde olmasın. Çalışma Bakanlığı bu hususta çalışmalarını sürdürür öncelikler ortaya çıktığı vakit kamuoyu ile paylaşılır.” dedi.